Válka dronů. Američané tlačí na evropské spojence, aby přezbrojili

Americká armáda naléhá na evropské spojence, aby se zaměřili na modernizaci zbraňových systémů v oblasti obrany proti útokům malých vojenských bezpilotních letounů.

Válka dronů. Američané tlačí na evropské spojence, aby přezbrojili
ilustrační foto | Shutterstock.com

Americká armáda varuje, že použití malých vojenských dronů bude v příštích letech během vojenských konfliktů stále častější. I proto by se měli i evropští spojenci Spojených států na tuto oblast zaměřit. Prohlásil to šéf amerických vojenských sil v Evropě Tod Wolters před americkými členy Kongresu. „V Evropě musíme zajistit, aby naše integrované programy letecké a raketové obrany vzaly v úvahu schopnosti těchto systémů,“ zdůraznil během slyšení výboru obrany Sněmovny reprezentantů. I proto je třeba, aby se evropské země podílely na zvyšování obranných schopností před útoky dronů.

Kongresmany zajímalo, zda je americká armáda v dostatečné kondici, aby mohla koordinovaně čelit útokům bezpilotních letounů. Stále častěji se prosazují ve válečných konfliktech, naposledy ve válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Drony shromažďovala u hranic s Ukrajinou v posledních týdnech také ruská armáda. I proto musí podle Wolterse Spojené státy donutit evropské partnery, aby těmto potenciálním útokům dokázali vzdorovat.

Ve sporu o Náhorní Karabach se loni na podzim ukázalo, že použití dronů a reakce na jejich nasazení budou při konfliktech klíčové. Ázerbájdžán použil drony turecké a izraelské výroby při útocích na arménskou vojenskou techniku a pozemní cíle. Vojenští analytici tvrdí, že jejich nasazení přispělo k vítězství. 

Poučení z Ukrajiny

Rusko vojenské drony využilo už v roce 2014 při konfliktu na východní Ukrajině po zabrání Krymu. Pomáhaly dělostřelectvu zaměřit cíle a výrazně zvýšily jeho úspěšnost. Američtí generálové začali pečlivě monitorovat jejich nasazení na Ukrajině, aby se z nich mohl Pentagon poučit. Do země vyslali i odborníky na obranu proti bezpilotním letadlům. 

Také evropské země NATO začínají stále více chápat, že obrana proti dronům bude v příštích vojenských konfliktech klíčová. Německo už pracuje na obraně proti menším cílům. Má to být důležitější úkol než obranné systémy proti raketám středního doletu. 

Rovněž Američané potřebují lepší zabezpečení proti útokům dronů, zdůraznil Wolters. To bude znamenat v obranných systémech použít více senzorů a přizpůsobit velení protiletecké obrany. Wolters přiznal, že se systém musí stále vylepšovat, protože zatím není bezchybný. 

Levná ničivá síla

Generálporučík ve výslužbě Ben Hodges, jenž byl velitelem sil americké armády v Evropě, vysvětlil, že si nepřátelské státy poměrně levně pořizují vojenské drony a mohou efektivně ničit vojenskou infrastrukturu. „Hodně jsme se toho za posledních sedm let naučili při sledování ruských sil proti ukrajinským,“ zdůraznil. Podle něj na to musí také reagovat strategie NATO.

Ruské drony údajně lokalizují ukrajinské jednotky na základě detekce signálu z mobilních telefonů vojáků a další techniky. To se potvrdilo i v Náhorním Karabachu, když ázerbájdžánské drony mohly zaměřit arménské tanky. Pak docházelo k vysokým ztrátám na arménské straně. Záznamy těchto útoků označil Hodges jako „dron porno“. Z této taktiky se prý musí poučit Spojené státy a jejich spojenci. 

Samotné použití tanků a dalších obrněnců se stává poměrně rizikovým, pokud nepřítel zaútočí vojenskými drony, tvrdí Hodges. Zejména se musí zlepšit elektronické maskování a rozmístění techniky.

Hodges zmínil Rumunsko a další země v oblasti Černého moře, kde by měla Aliance (případně ve spolupráci s Evropskou unií) vytvořit centrum pro obranu vůči potenciálním útokům dronů. Členské země by tu mohly provádět cvičení s nejnovějšími technologiemi a simulovat útoky nepřátelských bezpilotních letadel.