Válek představil valorizace plateb za děti a seniory, Kubek nesouhlasí

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má jasno, jak by měly růst platby za zdravotní pojištěnce. Návrhem ale pořádně rozčílil představitele České lékařské komory.

Válek představil valorizace plateb za děti a seniory, Kubek nesouhlasí
ilustrační foto | Shutterstock.com

Platbou za státní pojištěnce stát hradí zdravotním pojišťovnám zdravotní péči o děti, studenty, nezaměstnané či seniory. Celkem tvoří šedesát procent populace, a jedná se tak o hlavní zdroj financování zdravotní péče v Česku. Dosud o výši platby rozhodovala vláda změnou zákona. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale přišel s tím, aby docházelo k pravidelné valorizaci. Dohodl se na tom s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).

„Podařilo se nám najít konsenzus a nalézt valorizační proces, který vypadá velmi dobře,“ řekl Vlastimil Válek k předloze, kterou poslal ke schválení do parlamentu. 

Návrh je velmi podobný tomu, jak jsou již dnes zvyšovány penze. Úhrady za státní pojištěnce by se navyšovaly podle tempa růstu inflace a reálné mzdy. Příští rok by platba za jednoho pojištěnce měla činit 1878 korun, tedy o 89 korun méně, než je aktuální výše platby, tedy 1967 korun (od 1. července 2022 však má platba činit s ohledem na plánované úspory ve státním rozpočtu jen 1567 korun). Celkově by stát podle návrhu valorizace odvedl příští rok za státní pojištěnce takřka 140 miliard korun.

„Podle tempa růstu inflace a reálné mzdy rostou i důchody a teď nově porostou i platby za státní pojištěnce. Každý ministr financí teď bude vědět, s jak velkou částkou pro tyto účely má v rozpočtu počítat,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že návrh podporují rovněž klíčoví aktéři ve zdravotnictví – zdravotní pojišťovny.

„Myslím, že je to rozumný návrh a umožní nám dopředu plánovat rozsah zdravotní péče a úhrady za ni,“ uvedl Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny. Naráží tím na to, že vláda má ve svém programovém prohlášení, že by mohly být platby nastavovány ve tříletých cyklech. Nešlo by tedy o nahodilá rozhodnutí, jako je tomu doteď.

Vůči Válkovu návrhu se však ostře vymezila Česká lékařská komora. „Ten návrh je ještě horší, než jsme se obávali. Babišova vláda nám zanechala pro letošní rok platbu státu nastavenou na částku 1967 korun měsíčně. Nová vláda nám pro příští rok slibuje s velkou slávou 1878 korun. To opravdu není dobrý obchod. Valorizační mechanismus je navíc nastavený tak, že se podíl platby státu na celkových příjmech systému veřejného zdravotního pojištění bude snižovat a úměrně tomu se budou prohlubovat ekonomické problémy našeho zdravotnictví. Opravdu podivné poděkování zdravotníkům za to, že jsme po dva roky v epidemických vlnách udržovali s vypětím všech sil ekonomiku této země v chodu,“ rozčílil se Milan Kubek, šéf České lékařské komory.

Podle šéfa českých lékařů si vláda nebezpečně zahrává a ve výsledku může tuzemské zdravotnictví utrpět. Ohrožena je prý dostupnost i kvalita zdravotní péče. „Dva roky opakujících se epidemických vln přitom ukázaly všem, jak důležité je mít fungující zdravotnictví s kvalifikovaným personálem a dostatečnými kapacitami pro zvládání i krizových situací. My zdravotníci jsme si to tvrdě odpracovali. Bohužel i někteří naši kolegové a kolegyně sami nemoci podlehli. Postavení, které jsme si ve společnosti vybudovali, nám dává morální právo na to, abychom požadovali další nárůst výdajů na zdravotní péči, kterou si občané přejí dostupnou, bezpečnou a kvalitní,“ řekl Kubek. 

tiskovém sdělení komora uvedla, že bude proti návrhu „protestovat.“ Negativně se již dříve vyjádřily i zdravotnické odbory. Přesto ministr Válek věří, že by zákon mohl být přijat „co nejdříve“.