Válečný prezident

Ruská agrese na Ukrajině nezasahuje významně pouze do tuzemské ekonomiky, ale může rovněž ovlivnit české prezidentské volby

Válečný prezident
Petr Pavel | Profimedia.cz

Dosavadní průzkumy ukazují, že by se ve finálovém kole mohli utkat expremiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance Petr Pavel. Ten měl ovšem oproti Babišovi jednu výraznou nevýhodu: podle některých průzkumů veřejného mínění ho až jedna třetina obyvatel neznala.

To se nyní ovšem nejspíš výrazně změní a čísla v kolonce „neznalost“ klesnou možná až k nule. Generál Pavel coby vojenský expert s bojovými zkušenostmi je teď prakticky všude, s nadsázkou před ním není úniku. Mluví v televizi i v rozhlase, rozhovory s ním publikovaly papírové i internetové deníky – a to dokonce i ty, které před lety koupil právě Babiš.

Samozřejmě, do prezidentských voleb je ještě daleko, k urnám půjdeme až začátkem příštího roku, takže se do té doby může přihodit ledasco, kandidátní karty se mohou opakovaně promíchat tam a zase nazpátek, popularita výrazně proměnit. A třeba pětikoalice nakonec přece jen představí vlastního silného kandidáta, který všechny své soupeře převálcuje už v prvním kole.

Nereálná ovšem není ani varianta, že válečné napětí v Evropě potrvá i po skončení bojů na Ukrajině, a českým vládním stranám se může charismatický prošedivělý generál na Pražském hradě hodit. Zatímco v klidných dobách jsou generálské frčky u prezidentského kandidáta pro mnohé voliče spíše minusem, teď se mohou stát naopak výhodou.