Válečné nemoci

Velké počty ukrajinských uprchlíků mohou rovněž znamenat velké problémy pro pomáhající státy, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO)

Válečné nemoci
ilustrační foto | Archiv

Ukrajinu totiž již před ruskou agresí sužovala onemocnění, která byla v řadě jiných rozvinutých států vymýcena či alespoň kontrolována. Odborníci jako příklad uvedli spalničky, tuberkulózu a dětskou obrnu.

Problémem je rovněž šíření viru HIV. „Naléhavými opatřeními jsou opětovné zahájení nebo pokračování v prevenci prostřednictvím očkování a pokračující léčby tuberkulózy a HIV,“ uvedla WHO.

Česká vakcinologická společnost proto ve svém doporučení navrhla kontrolovat očkovací průkazy všech ukrajinských uprchlíků (otázkou samozřejmě je, kolik z nich je má při sobě).

„Děti, adolescenti a dospělí mají mít nárok na bezplatné očkování podle očkovacího kalendáře, včetně nepovinných očkování hrazených z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedli vakcinologové. Například vakcíny proti tuberkulóze však v některých oblastech Česka pro velký zájem došly a čeká se na novou dodávku.