Vakcíny za stovky milionů končí ve spalovně

Kvůli nezájmu Čechů o očkování muselo být půl milionu dávek vakcín proti covidu-19 zlikvidováno

Vakcíny za stovky milionů končí ve spalovně
Spousta Čechů se řídí heslem: „Takže mě do hospody pustí i bez očkování? Tak na to kašlu.“ I kvůli tomu bude muset být velká část nakoupených vakcín zlikvidována. | Tomáš Novák

Vakcíny proti covidu-19 už nejsou žádaným artiklem. Před dvěma roky na ně svět čekal jako na spásu, nyní jsou ale ve velkém znehodnocovány. V souvislosti s ústupem covidu-19 lidé o očkování ztrácejí zájem. Obrovské množství očkovacích látek proto expiruje a následně je již nelze použít.

Podle údajů z ministerstva zdravotnictví již muselo být zlikvidováno dohromady přes půl milionu dávek vakcín od všech výrobců. Nejvíce dávek propadlo nejrozšířenějšímu očkování – Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Na druhé příčce je Spikevax od Moderny. „Bohužel jakmile látce uplyne doba použitelnosti, již ji nelze aplikovat. V takovém případě musí být zlikvidována stejně, jako se tak činí například u běžných léků. Dobu expirace uvádí výrobce přímo na balení očkovací látky, lékaři se jí musí povinně řídit,“ říká mluvčí resortu Ondřej Jakob.

„Prošlá léčiva a očkovací látky jsou pravidelně odváženy do spalovny, kde se likvidují včetně kontejnerů za předepsaných vysokých teplot a s kontrolou emisí,“ uvádí Česká lékárnická komora. Při cenách zhruba 500 korun za dávku Comirnaty a 550 korun za dávku Spikevaxu tak bylo podle odhadů spáleno už 200 milionů korun. Do této částky jsou zahrnuty ale pouze platby za samotnou očkovací látku, nejsou do ní započítány náklady na logistiku a likvidaci.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit