Vakcína jako volební trumf. Nebo poslední naděje

Donald Trump tlačí před prezidentskými volbami v USA na co nejrychlejší schvalovací proces vakcíny proti covidu-19. Regulátoři ale vzkazují, že se politiky nenechají ovlivnit.

Vakcína jako volební trumf. Nebo poslední naděje
ilustrační foto | Profimedia.cz

Donald Trump prožívá opravdu těžké období. Navzdory tomu, že se občany snaží přes média ujišťovat, že USA mají situaci ohledně koronaviru pod kontrolou, mu věří stále méně lidí. Do toho přetrvávající problémy s rozmachem hnutí Black Lives Matter a výsledkem je stále narůstající propast za sokem Joem Bidenem v předvolebních průzkumech.

Zatímco v případě rasových protestů může Trump přejít do protiútoku a například tvrdě odsoudit sportovce, kteří si teď při americké hymně klekají na jedno koleno, ohledně koronaviru je odkázán na optimistické hádání. „Balancujeme mezi rychlostí a bezpečností a máme to rozjeté tak, že vakcína bude dostupná tento rok, možná hodně dlouho před jeho koncem,“ řekl americký prezident na tiskovém brífinku. „Nejslibnější vakcíny vyrábíme ve velkém s předstihem, abychom byli hned po schválení připraveni. Je to o logistice,“ dodal.

Trumpovi by se před listopadovými volbami samozřejmě hodilo, kdyby s účinnou vakcínou jako první přišli Američané. Na setkání s novináři proto cíleně zmiňoval hlavně projekty od amerických farmaceutických společností Pfizer a Moderna. Obě firmy už hlásí pokročilé stadium vývoje a vakcínu už zkoušely na stovkách pacientů. „Jde o firmy, které jsou nejen dobře známé, ale i respektované,“ vyzdvihl je Trump.

Původním cílem americké vlády je přitom disponovat vakcínou na konci roku, možná na začátku toho příštího. Trumpovi se ale tak dlouho čekat nechce, protože teď ze všeho nejvíc potřebuje sbírat politické body. Biden se mu totiž v průzkumech vzdaluje. Podle nejnovějších dat nad současnou hlavou státu vede už o deset procentních bodů a mírnou preferenci má i u stále nerozhodnutých voličů. Náskok si navíc udržuje i v tzv. swing státech, které nejsou tradičně nakloněné jedné či druhé straně a ve kterých se často rozhoduje o výsledku voleb.

V Trumpově zájmu je tak schvalování vakcíny proti covidu-19 urychlit, jde pro něj dost možná o poslední naději. Jeho poradce přes zdravotnictví Anthony Fauci, kterému v USA neustále roste popularita, však veřejnost ujišťuje, že jakékoliv politické tlaky nebudou mít na schvalovací proces vliv. „Mluvil jsem o tom s regulátory a ti slíbili, že na jejich rozhodnutí nebudou mít politické záležitosti vliv,“ řekl agentuře Reuters.

Fauci připouští, že v Bílém domě je vývoj vakcíny téma. „Samozřejmě dali najevo, že by bylo skvělé ji mít čím dřív, tím líp. Vím, co by chtěli, ale nezaznamenal jsem žádný náznak tlaku na to, abychom dělali něco jinak než doteď,“ uvedl.

Odborník na infekční choroby se zároveň vyjádřil k Trumpově tvrzení, že USA mají situaci ohledně čínské chřipky pod kontrolou. „Jsme velká země. Můžete si vybrat některé její části a říct, že ty pod kontrolou jsou, můžete ale vybrat i ty, kde to hoří,“ odpověděl diplomaticky. V USA už covidem onemocnělo více než 4,7 milionu lidí, obětí je už takřka 160 tisíc.

Kromě Pfizeru a Moderny jsou v pokročilém stadiu testování vakcín i britští vědci: společnost AstraZeneca v druhé polovině července oznámila slibné výsledky bezpečné vakcíny. Třetí fáze testování probíhá i v Austrálii na univerzitě v Melbourne a stejně daleko je i čínská společnost Sinovac. Rusko prostřednictvím ministra zdravotnictví Michaila Muraška oznámilo, že už vakcínu má a jeji schvalování má proběhnout ještě v srpnu. Masové očkování v zemi by pak mohlo začít v říjnu.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní