Vakcína dorazí v listopadu

Evropa by se první očkovací vakcíny proti nemoci covid-19 mohla dočkat už za pár měsíců, tvrdí výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Vakcína dorazí v listopadu
Jakub Dvořáček | Hynek Glos

„Pokud se nestane něco nepředvídatelného, bude vakcína dostupná v listopadu,“ říká Dvořáček v rozhovoru pro týdeník Hrot.

Nejdále s vývojem je podle něj britsko-švédská firma AstraZeneca, která svůj prostředek momentálně testuje na 30 tisících lidech po celém světě. V závěsu jsou další americké nebo evropské firmy, jejich vakcíny by měly být k dispozici příští rok.

Dvořáček naopak příliš nevěří vývoji českého očkovacího přípravku proti covidu-19. „Ve farmaceutickém byznysu jsem se naučil nepodceňovat nikoho. Na druhou stranu je zapotřebí říct, že Česká republika ve vývoji vakcín nedokázala za posledních patnáct let mnoho,“ tvrdí Dvořáček. I kdyby byl tuzemský projekt přece jen úspěšný, nebude dokončen dříve než na konci příštího roku. Jenže v té době už bude na trhu tolik vakcín, že bude podle Dvořáčka těžké někoho přesvědčit, aby přípravek začal vyrábět.

Dvořáček očekává, že o vakcínu proti koronaviru bude v české veřejnosti poměrně velký zájem. Předpokládá, že očkování bude hrazené, tedy pro občany zadarmo. Veřejné rozpočty to podle jeho odhadu vyjde na pět až šest miliard korun. Vláda ale musí distribuci rychle a dobře připravit. „Představte si, co by to udělalo s veřejností, kdyby se na podzim začalo očkovat v Německu, a u nás nikoli,“ dodává Dvořáček.

Autor je spolupracovníkem redakce.

Co si Jakub Dvořáček myslí o ruské vakcíně? A kolik bude proočkování populace stát? Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot, který vychází 17. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní