Milion dávek ladem. Německá firma navrhla, že si vakcínu koupí

Co s vakcínou AstraZeneca, která leží ve skladech? V Německu se nahromadil milion dávek očkovací látky, která údajně není vhodná pro lidi starší 65 let. Německý koncern BayWa o ni projevil zájem.

Milion dávek ladem. Německá firma navrhla, že si vakcínu koupí
ilustrační foto | Shutterstock.com

V sousedním Německu se vede spor o to, co s milionem dávek vakcíny AstraZeneca, která původně nebyla doporučena pro obyvatele starší 65 let. Nabídl se ředitel společnosti BayWa Klaus Josef Lutz, který by vakcíny od státu odkoupil a naočkoval své zaměstnance. Firma z Mnichova zaměstnává 19 tisíc lidí a podniká v zemědělství, stavebnictví i energetice. 

Německý manažer kritizuje přístup státu, a zejména německou očkovací komisi Stiko v Institutu Roberta Kocha, která se zdráhala doporučit očkování vakcínou AstraZeneca i pro starší občany. Sama komise připustila, že je potřeba kritické stanovisko přehodnotit. 

Lutz vyzval německého ministra zdravotnictví Jense Spahna, aby co nejrychleji vydal speciální povolení umožňující německým firmám tuto vakcínu koupit a očkovat své zaměstnance. Rychlost očkování je podle šéfa koncernu až „skandálně pomalá“. Vakcínou, která se nevyužitá hromadí ve skladech, by mohli očkovat podnikoví lékaři. Firma BayWa by mohla také sloužit jako pilotní projekt pro očkování ve firmách. 

Zprávy o tom, že u starších osob není prokázána vysoká účinnost vakcíny, za kterou stojí Oxfordská univerzita, řadu lidí odrazují od očkování touto látkou. Podobná situace panuje i v Česku, kde se nahromadilo přes sto tisíc dávek této vakcíny. V minulých dnech slíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný, že se použije pro učitele. Školy ale zůstávají i nadále zavřené. 

Lutz kritizuje to, že pomalý průběh očkování, který provází všeobecný chaos, dramaticky zhoršuje ekonomické důsledky pandemie. Ani platby ze spolkového rozpočtu nemohou ztráty podnikatelům plně kompenzovat. Manažer dodal, že nechce jen nečinně stát stranou a kritizovat, ale nabídnout konstruktivní řešení.

K urychlenému použití vakcíny AstraZeneca vyzval i bavorský premiér Markus Söder a jeho saský kolega Michael Kretschmer. Vakcína by měla být podána každému, kdo si o ni požádá. To ministr zdravotnictví Spahn dosud odmítal. Lutz ale varuje, že pokud se tempo očkování nezrychlí, vakcína se bude ve skladech hromadit i nadále. 

V posledních dnech se množí prohlášení úřadů v řadě států EU, že je třeba restriktivní přístup k britské látce přehodnotit a očkovat i starší lidi, kteří na očkování čekají. 

K vakcíně AstraZeneca změnili postoj i odborníci v Belgii. Doporučili ji jako bezpečnou a účinnou i pro všechny zájemce starší 55 let. Původně odmítavé stanovisko změnila i Francie. Data z Anglie a Skotska ukazují, že vakcína výrazně snižuje počet hospitalizací i v případě starších pacientů.