Václav Jirků, druhý Čech v Pentě

Někdejší lékař Václav Jirků je jedním ze tří nových partnerů investiční skupiny kolem Marka Dospivy. Jaká bude nová éra Penty?

Václav Jirků, druhý Čech v Pentě
Václav Jirků | Tomáš Novák týdeník HROT

V západní kupoli Florentina, v horním patře známého kancelářského komplexu, kde sídlí špičky investiční skupiny Penta Investments, se před několika týdny přestěhoval do nové kanceláře. Zabydluje se za skleněnou stěnou hned vedle minimalistického království Marka Dospivy, kde dříve úřadoval například Jaroslav Haščák, když byl zrovna pracovně v Praze. Teď je to kancelář Václava Jirků, lékaře, dlouholetého investičního ředitele a od února nového partnera skupiny, které patří lékárny Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či nemocnice ve třech zemích.

Marek Dospiva, kterého s Václavem Jirků historicky pojí i rodinné vazby, před naším rozhovorem vybaví svého nového společníka v žertu několika radami. Čeští šéfové Penty se na schodech pod zářícím lustrem od Lasvitu krátce rozehřejí svižnou filozofickou debatou o nástupu liberálního progresivismu i dopadech úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, aby následně každý pokračoval ve svém pracovním programu.

Ačkoli se o Pentě mluví jako o česko-slovenské skupině, Jirků je teprve druhým Čechem ve vrcholné struktuře v její více než 25leté historii. Tím prvním je právě Dospiva, jeden ze dvou největších akcionářů skupiny, se kterým Jirků sdílí také velkou společnou terasu s výhledem na Prahu. Někdejší anesteziolog z kolínské nemocnice a šéf tamního ARO vstupuje do vedení v době, kdy skupina Penta startuje novou éru. Tedy éru bez slovenského zakladatele a hlavního stratéga Jaroslava Haščáka, kterého obvinění z korupce na Slovensku vyhnalo do společenského i podnikatelského suterénu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit