V rytmu Abby

„Pracuji celou noc, pracuji celý den, abych zaplatil účty, které zaplatit musím. Není to smutné? A přesto se mi zdá, že mi nikdy nezůstal jediný cent. To je moc zlé,“ zpívá legendární skupina Abba ve svém hitu Money, Money, Money

V rytmu Abby
ilustrační foto | Shutterstock.com

Práce ve dne v noci, mrzké ohodnocení a z toho vyplývající smutek, přesně tak se cítí personál v českých nemocnicích. Konkrétně mladí lékaři a lékařky ale nedoufají v to, že si najdou bohatého partnera (jako v písničce), ale tvrdě požadují zlepšení podmínek. Vláda zatím slibuje, prosincový protest ve formě odmítnutí přesčasů ze strany doktorů je tak dál ve hře.

Situace se však dramatizuje. Že jsou nespokojené, se nyní nechaly slyšet zdravotní sestry. I ty prý zvažují, že budou následovat kolegy v bílých pláštích a odmítnou přesčasy. Důvod je stejný: příliš práce, neadekvátní ohodnocení, skoro žádný volný čas. Asi je nám všem jasné, že nemocnice se jak bez lékařů, tak bez sester prostě neobejdou.

A tím jsme neskončili. Protesty kvůli platovému ohodnocení zvažuje i další státem placená skupina: kantoři. Těm se nelíbí, že nebude dodržen zákon, podle něhož mají dosáhnout na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy v zemi. Zatím to vypadá na 113 procent. „Rozpočtová situace to neumožňuje,“ vysvětlil ministr školství Bek. Minulý týden ho kvůli tomu hned dvě učitelské organizace vyzvaly k rezignaci.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit