V Praze roste nový domov pro autisty. V regionech ale služby chybějí

V Praze začala výstavba nového domova pro osoby s poruchou autistického spektra, který pomůže řešit akutní nedostatek sociálních služeb v hlavním městě, a uleví tak řadě rodin, které jsou jinak v bezvýchodné situaci.

V Praze roste nový domov pro autisty. V regionech ale služby chybějí
Vizualizace projektu Nového domova pro lidi s autismem | Diakonie Praha

Za projektem stojí Diakonie Praha, která již z potřebných dvaceti milionů korun shromáždila dvanáct milionů, na zbytek je vypsána veřejná sbírka. Podobný domov na území města chybí. Nové zařízení má řešit problematiku již dospělých autistů, jejichž rodiče zestárli a nejsou schopni se o své potomky dostatečně postarat. Poskytovatelé sociálních služeb ale tyto klienty pro velkou náročnost nebo nedostatečné kapacity převážně odmítají. 

„V pobytových službách, konkrétně domovech se zvláštním režimem, kde mohou teoreticky žít lidé s autismem, je odmítáno průměrně devadesát procent takových žadatelů. V roce 2017 bylo v České republice sedm těchto domovů s celkovou kapacitou pouhých 56 míst,“ informovala v roce 2017 tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová a doporučila, aby se této problematice kompetentní úřady věnovaly se zvýšenou pozorností. 

„Na celostátní úrovni se situace za poslední čtyři roky nijak zásadně nezměnila. Pouze ministerstvo práce a sociálních věcí loni podpořilo tuto oblast grantovými výzvami pro vznik nových zařízení, čehož jsme využili,“ sděluje Diakonie Praha. Prostředky pro fungování v dalších letech přislíbil i pražský magistrát. První klienty domov přijme v lednu 2023.

Podle statistiky Mapa autismu, kterou zpracoval spolek Děti úplňku, žije v České republice 8677 lidí s poruchou autistického spektra, z toho zhruba 3350 patří do III. a IV. stupně závislosti na péči. Jde tedy o osoby, které jsou těžce nebo úplně závislé na druhých. 

Pokud se pražský projekt osvědčí, mohly by speciální domovy vyrůst i v dalších krajích republiky, kde odpovídající sociální služby zoufale chybí. 

Patronkami domova jsou herečka Mahulena Bočanová a modelka Kateřina Sokolová. Obě mají s autismem osobní zkušenost. Bočanová má dceru s poruchou autistického spektra, Sokolová bratra.