Vybrané články
z týdeníku The Economist

V Mekongu ulovili největší dosud známou sladkovodní rybu. Řeka ale trpí lidskou činností

Co znamená objev největší sladkovodní ryby na světě pro vysychající, přehradami rozsekanou říční tepnu jihovýchodní Asie?

V Mekongu ulovili největší dosud známou sladkovodní rybu. Řeka ale trpí lidskou činností
Kambodžskému rybáři se podařilo ulovit v řece Mekong největší dosud známou sladkovodní rybu, trnuchu říční, | AFP PHOTO / WONDERS OF THE MEKONG / Chhut Chheana / Profimedia.cz

Tucet mužů musel ze všech sil zabrat, aby obří trnuchu Boramy položili na váhu. S téměř 300 kilogramy je největší sladkovodní rybou, jakou kdy kdo zvážil. Chytili ji 13. června kambodžští rybáři v Mekongu, nejdelší řece v jihovýchodní Asii. Jednalo se už o čtvrtého obřího rejnoka, kterého v této oblasti za posledních několik měsíců zaznamenali. Po očipování se mohl vrátit zpátky do proudu.

Nad objevem tak velké ryby mnoho ochránců přírody zajásalo. Řeka Mekong pramení na Tibetské náhorní plošině, její tok se klikatí Čínou, Myanmarem, Laosem, Thajskem, Kambodžou a Vietnamem a celkem poskytuje obživu zhruba 66 milionům lidí. A také je domovem většího počtu obřích sladkovodních ryb, než kterýkoli jiný tok na světě. V minulosti však těžce strádaly. Za posledních padesát let se stavy obřích ryb v Mekongu snížily o 94 procent.

Sto čtyřicet překážek

Částečně za to mohou přehrady. Na Mekongu a jeho přítocích jich vzniklo více než 140, aby uspokojily strmě rostoucí poptávku po elektřině v regionu. Další desítky se jich stavějí. Přehrady mění množství a kvalitu vody v řece a živiny v ní obsažené. A také brání rybám v migraci.

Nepomáhají ani měnící se vzorce počasí. Období dešťů je podle Courtney Weatherbyové z think-tanku Stimson Center kratší, než bývalo, a také obvykle přichází později. Mezi lety 2019 a 2021 měl Mekong nejnižší stav vody od té doby, co se před šedesáti lety začal měřit. Špatné řízení přehrad, klimatická změna a El Niño, klimatický jev, který ovlivňuje množství srážek v oblasti, to všechno jsou faktory, které k problému přispívají.

Šest set dolarů za život

Úlovek obří, a hlavně živé Boramy ukazuje, že v řece dosud existují odolná místa, která stojí za to chránit. Její objev také symbolizuje zlepšující se vztahy mezi rybáři a ochránci přírody. Úspěšný rybář ji klidně mohl prodat na jídlo. Místo toho zavolal místní organizaci ochránců přírody Wonders of the Mekong, která mu vyplatila v přepočtu 600 dolarů, aby ji nechal žít, mohla být očipována a vypuštěna zpět do řeky. Vesničané podél řeky také pravidelně dostávají menší částky, aby udržovali v chodu akustické přijímače sledující signál vysílaný čipy.

Ochránci přírody doufají, že díky sledování Boramy zjistí, které části řeky je třeba chránit, kde dochází k oplodňování a kde rodí trnuchy mláďata. Velké ryby ale nakonec mohou prohrát boj s energetickou lobby. Jen kousek proti proudu od míst, kde byla Boramy chycena, se chystá projekt nové přehrady a hydroelektrárny.