V hledišti je bezpečno. Není proč váhat

Na ministerstvu kultury vznikl první konkrétní návrh na restart kultury. Pořadatelé koncertů nebo divadelníci se smiřují s menší kapacitou, testováním nebo covid pasy.

V hledišti je bezpečno. Není proč váhat
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kultuře snad konečně svítá naděje, že po promarněném loňském podzimu, zimě a letošním jaru zažije alespoň letní sezonu. Ministerstvo kultury ve spolupráci s lidmi z hudebního byznysu, divadel, kin nebo muzeí připravilo vlastní jízdní řád restartu. Ten stanovuje, za jakého stavu epidemie se mohou které akce konat – a především za jakých podmínek. „Chtěli jsme udělat první výkop, abychom otevírání kultury zrychlili. Tlak na uvolnění je čím dál silnější,“ vysvětluje mluvčí resortu kultury Michaela Lagronová.

Minulý pátek se nad návrhem sešli zástupci kultury, úředníci z ministerstev, a především náměstek ministra zdravotnictví Martin Havrda. Právě kvůli jeho připomínkám k testování podle účastníků jednání nepokročila. Další kolo dohadování má proběhnout tento týden.

Bohužel pro některé pořadatele přicházejí první lepší zprávy pozdě. Zrušili, respektive přesunuli na příští sezonu, drtivou většinu velkých letních festivalů a koncertů. Za oběť covidu padly Colours of Ostrava, Rock for People, Brutal Assault nebo Mighty Sounds. A přidaly se k nim i některé menší akce. Třeba kvůli tomu, že představa testování účastníků „vesnického“ festivalu jim přišla příliš krkolomná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit