V elektrickém hypermarketu

Cena už nestačí. Dodavatelé energií se snaží nalákat zákazníky na jaderné, zelené a mnohé další na míru šité tarify.

V elektrickém hypermarketu
„Když jsem přišel do energetiky, překvapilo mě, jak je odvětví oproti bankovnictví staré a zkostnatělé. Musí to přece jít udělat lépe,“ říká Robert Chmelař. | Tomáš Novák týdeník HROT

Trh s elektřinou se začíná svou rozmanitostí podobat tomu s potravinami. Není to tak dávno, co bylo možné stravovat se výhradně sice výživnou, ovšem poněkud fádní elektrickou kaší, která obsahovala trochu uhlí, trochu jádra, plynu a něco málo slunce a větru. Dnes si mohou energetičtí gurmáni nechat servírovat pořádný jaderný steak nebo třeba obnovitelný salátek s tofu. A kdo chce podpořit lokální výrobce, může vyrazit na trh pro elektřinu přímo od farmáře.

Za provozovatele energetického farmářského tržiště lze označit Roberta Chmelaře, který stojí za nedávno založenou společností bezDodavatele. Identickým jménem, zaměřením na inovativní podnikání a s rozdílem necelého měsíce i datem narození by mohl být snadno zaměnitelný s partnerem Rockaway Capital Robertem Chmelařem, ve skutečnosti však jde o marketingového šéfa největšího alternativního dodavatele energií Bohemia Energy. Nový projekt je pro něj v podstatě „vedlejšák“, který financuje z peněz získaných prodejem bytu. Záda mu ovšem kryjí manželé Písaříkovi, vlastníci „Bohemky“, jejíž infrastruktu za zvýhodněných podmínek bezDodavatele využívá.

V minulosti se Chmelař zabýval nejrůznějšími fintechovými aplikacemi v bankovnictví. „Pak jsem se dostal do energetiky a tam mě překvapilo, jak je odvětví oproti bankovnictví staré a zkostnatělé. Musí to přece jít udělat lépe,“ říká přes videohovor Chmelař. Zároveň se mu v té době narodila dcera a on po přečtení knihy Neobyvatelná Země od amerického novináře Davida Wallace-Wellse začal přemýšlet o dopadech klimatických změn na život na Zemi. „Uvědomil jsem si, že změny budou mít dopad nejen na život mojí dcery, ale že se toho nejspíš dožiju i já,“ vysvětluje Chmelař, jak přišel na myšlenku zásobovat Čechy čistými energiemi z obnovitelných zdrojů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit