V Chersonu vlají ukrajinské vlajky. Všechny ruské jednotky se pravděpodobně stáhly za Dněpr

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se všichni ruští vojáci stáhli z ukrajinského města Cherson na levý břeh Dněpru.

V Chersonu vlají ukrajinské vlajky. Všechny ruské jednotky se pravděpodobně stáhly za Dněpr
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se všichni ruští vojáci stáhli z ukrajinského města Cherson na levý břeh Dněpru. | foto Profimedia.cz

„Na pravém břehu nezůstal jediný kus vojenské techniky, jediná zbraň,“ oznámilo ministerstvo na webu ruské tiskové agentury RIA Novosti s dodatkem, že ruské jednotky zaujaly na levém břehu „předem připravené obranné pozice“. Operace prý skončila v pět hodin ráno.

Ukrajinská média jsou zatím ohledně vyklizení Chersonu opatrná a citují z výše zmíněné zprávy ruské agentury. V centru Chersonu však podle jejich zpravodajství opět vlají ukrajinské prapory (například tady) a lidé vítají ukrajinské jednotky, které pronikly do města.

Mluvčí ukrajinského operačního velitelství „Jih“ Natalia Humenyuková to okomentovala slovy, že vlajky ve městě znamenají, že „Cherson je Ukrajina“ a Chersonští projevili odolnost, trpělivost a výdrž. Zároveň však podotkla, že stále „probíhá bojová vojenská operace, která je dost náročná“.

Už dopoledne informovaly různé ukrajinské weby o tom, že se u Chersonu zřítil strategicky důležitý Antonivský most přes řeku Dněpr.

„Antocho, sbohem. Zřítil ses, ale na tvoji památku natočíme film. Soudě podle poškození ho vyhodili do povětří Rusové. Dělostřelectvo by to nedokázalo, byl podminován,“ citoval slova chersonského novináře Konstantina Ryženka server Liga.net.