V Česku hrají věřitelé Arcy o třetinu peněz

Investiční skupina Arca Investments zná plán na svoji reorganizaci.

V Česku hrají věřitelé Arcy o třetinu peněz
Petr Smutný | foto Hynek Glos, týdeník Hrot

Obsáhlý elaborát z dílny PwC dorazil minulý týden k soudu. Obsahuje i údaj o plánovaném uspokojení věřitelů. Nezajištění – tedy všichni kromě J&T Banky – získají v případě reorganizace z českého řízení 31,17 procenta svých pohledávek. V českém a slovenském řízení dohromady by nezajištění věřitelé měli ze svých pohledávek obdržet padesát procent.

„Podstatou celého plánu je nejprve zjednodušení a narovnání komplikované struktury firem (nacházejících se na Kypru či na Maltě) a jejich vložení do nového fondu Noah. Bez toho by jejich samotné zpeněžení v konkurzu bylo technicky velice obtížné, což se odráží i v nízkém ocenění konkurzní verze majetkové podstaty,“ říká odborník na insolvence a restrukturalizace z PwC Petr Smutný.

Zároveň se podle něj v portfoliu nachází hned několik významných aktiv, jejichž hodnota je aktuálně výrazně podhodnocená kvůli nedávné pandemii a ruské invazi na Ukrajinu. „Z tohoto důvodu nabízí reorganizace věřitelům v pětiletém časovém horizontu výtěžek násobně vyšší, než by přinesl konkurz,“ dodává. O plánu budou za několik týdnů hlasovat věřitelé skupiny Arca na věřitelské schůzi.