Už nejsme nejlepší. Tak lžeme

Premiér Andrej Babiš využíval od začátku pandemie čínské chřipky jednoduchou mediální strategii. Neustále zdůrazňoval, jak dobře jsme šíření viru zachytili (pochopitelně hlavně zásluhou vlády) a jak jsme inspirovali celý svět. Jsme nejlepší, ostatní se u nás učí, povídal Babiš v různých obměnách.

To neděláte dobře, pane premiére, s tím srovnáváním a sebechválou, upozorňovali ho kritici s odkazem na nevyzpytatelnost nového koronaviru. Na jejich slova došlo. Zrušení většiny opatření včetně nošení roušek společně s uvolněnou letní náladou způsobily, že jsme se vydali švédskou cestou. Logicky došlo k nárůstu statistik pozitivně testovaných na koronavirus se nyní v Česku šíří rychleji než ve většině evropských států.

Ani to premiéra nepřimělo, aby vychloubačnou taktiku změnil. Ve svém „Čau lidi“ proto minulý týden vybral údaje o počtu úmrtí na milion obyvatel. Jedna, dva, tři... sedmí na světě jsme, počítal ve videu. 

Jenže ouha. Přestože počty obětí v Česku skutečně nejsou nijak závratné, už při letmé kontrole premiérova tvrzení se ukázalo, že ani v této statistice rozhodně nepatříme do top ten. Ani do první stovky. A dokonce nejsme sedmí nejlepší ani v Evropě.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní