Jen ČEZ má víc. Dvojkou na solárním trhu se stala Jufa

Investoři Chrenko a Fast koupili další solární elektrárnu, už jich vlastní 33.

Jen ČEZ má víc. Dvojkou na solárním trhu se stala Jufa
ilustrační foto | Petr Opletal

Česká investiční skupina Jufa, za kterou stojí podnikatelé Jan Chrenko a Jiří Fast, odkoupila další velkou solární elektrárnu na českém území. Naposledy tito nadšenci do fotovoltaiky získali elektrárnu u Malešovic na Brněnsku s výkonem 3,9 megawattu. Více solárních panelů než Jufa v současnosti v Česku vlastní pouze Skupina ČEZ.

Jedná se o elektrárnu, kterou před více než deseti lety postavila firma Nobility Energy podnikatele Michala Poslužného. Podle posledních známých finančních výsledků vykazovala tržby okolo 60 milionů korun a čistý zisk téměř 20 milionů ročně. Vzhledem k tomu, že se elektrárnu podařilo uvést do provozu až v lednu 2010, musí vlastník odvádět státu srážkovou daň.

Solární byznysmeni Jan Chrenko a Jiří Fast již mají pod svou kontrolou portfolio 33 solárních elektráren o celkovém výkonu 86 megawattů. Větší výkon vlastní už jen ČEZ (125 megawattů). Jan Chrenko bez dalších podrobností transakci potvrdil. Podle oslovených lidí ze solární branže se může jednat o jeden z posledních velkých obchodů. Kdo chtěl prodat, již prodal, ostatní budou chtít držet elektrárny do konce vyplácení zvýhodněné výkupní ceny – tedy zpravidla do roku 2030.

Solární elektrárny společnosti Jufa
Zdroj: Jufa.cz

Na příběhu skupiny Jufa je zajímavé, že během solárního boomu let 2009 až 2010 postavila jen několik menších fotovoltaik. Většinu z nich získala až v posledních pěti letech odkupem od původních vlastníků. Například loni v červnu koupila od polského fondu Eques Fotovoltaica pět solárních parků o celkovém výkonu 12 megawattů.

Zatím největší transakce tohoto druhu se uskutečnily v závěru roku 2017. Tehdy nejprve Chrenko a Fast koupili Brno Solar Park, zahrnující panely o výkonu přes 21 megawattů v areálu brněnského letiště. Krátce poté přikoupili ještě 13megawattový solární park ŽV-SUN u Chomutova, který v závěru roku 2010 postavil a zprovoznil holding Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka.