Útok zevnitř. Vlivní republikáni varují před Trumpem

Uvnitř Republikánské strany se zvedá vlna odporu proti Donaldu Trumpovi. Po znovuzvolení by se podle kritiků „utrhl ze řetězu“.

Útok zevnitř. Vlivní republikáni varují před Trumpem
Colin Powell | Profimedia.cz

Republikánská strana na nominačním sjezdu v pondělí oficiálně jmenovala Donalda Trumpa svým kandidátem na post prezidenta USA. Šlo jen o formalitu, současný šéf Bílého domu měl další nominaci v podstatě jistou, v primárkách proti němu podle očekávání a zvyklostí u obhajování funkce nevystoupil výraznější soupeř.

Trump se po oznámení nominace na sjezdu překvapivě sám objevil a v projevu označil listopadové volby za ty vůbec nejdůležitější v historii USA. „Naše země se může vydat opravdu špatným směrem. Jestliže vyhraje ten chlápek, bude nás vlastnit Čína,“ varoval před svým protikandidátem Joem Bidenem.

Trumpa však čeká těžký boj. Kromě klesající podpory veřejnosti, na které se projevuje tápání hlavy státu v boji s koronavirem, a útokům z řad demokratů, musí Trump čelit i rostoucímu odporu uvnitř vlastní strany. Proti polarizujícímu byznysmenovi vystupovali už před minulou volbou v roce 2016 vlivní členové strany, včetně bývalého prezidenta George Bushe mladšího či někdejšího prezidentského kandidáta Mitta Romneyho.

Po čtyřech letech se výtky vůči Trumpovi od republikánů znovu ozývají a dokonce ještě sílí. Jméno Colin Powell je výrazně spjato s administrativou Bushe mladšího, kde působil jako ministr zahraničních věcí v době po teroristických útocích v roce 2001, po nichž vedly USA války v Afghánistánu a v Iráku. Výrazná tvář Republikánské strany ale v prezidentských volbách už třikrát za sebou podpořila kandidáta demokratů, tentokrát dokonce přímo na sjezdu strany. „Podporuji Joea Bidena, protože hned první den obnoví americké vůdcovství, naši morální autoritu a také spojenectví, která potřebujeme, abychom mohli bojovat s nebezpečími, jež ohrožují naši zemi: od klimatické změny po šíření nukleárních zbraní,“ řekl Powell v projevu na nominačním sjezdu demokratů.

Kromě Powella varují před dalším Trumpovým působením v Bílém domě také bývalí vysocí činovníci a poradci na ministerstvu spravedlnosti, kteří sloužili za Ronalda Reagana či George Bushe staršího i mladšího. Podle nich si Trump udělal z exekutivy vlastní zbraň a ohrožuje legitimitu úřadu.

 „Řada z nás je opravdu extrémně vystrašena hrozbou autokracie,“ řekl webu Politico Donald B. Ayer, bývalý zástupce generálního prokurátora za vlády Bushe staršího. „Pokud bude znovu zvolen, utrhne se ze řetězu. Nevím, co by ho mohlo zastavit,“ varuje před Trumpem. Podle něj a jeho bývalých kolegů by se například ještě zvýraznily Trumpovy postoje vůči protestům, proti nimž by chtěl tvrdě zasahovat.

Někdejší loajální členové republikánského establishmentu nyní podporují Bidena, který by podle nich vrátil resortu spravedlnosti poctivost a jednotu. Skupina čtyřiadvaceti bývalých republikánských kongresmanů v čele s exsenátorem za Arizonu Jeffem Flakem dokonce založila vlastní kampaň Republikáni pro Bidena.

Uvnitř strany už přitom vzniklo jiné hnutí: Never Trump (Trump nikdy), jehož nejvýraznějším představitelem je John Kasich, Trumpův soupeř z primárek v roce 2016. Stejně jako Powell i on vystoupil na sjezdu Demokratické strany, kde se snažil přesvědčit zaryté příznivce republikánů, kteří mají strach z toho, že se Biden nakloní až příliš doleva. Podle něj je však bývalý viceprezident za vlády Baracka Obamy muž pevných zásad, který sebou nenechá nikým cloumat.

Bidena proti Trumpovi podpořil například i Miles Taylor, který přitom dříve pod Trumpem působil jako náčelník štábu na ministerstvu obrany, když jej vedla Kirstjen Nielsenová. „Vzhledem k tomu, co jsem zažil, musím podpořit Joea Bidena. Navzdory tomu, že nejsem demokrat a v důležitých oblastech s ním nesouhlasím, tak věřím, že Biden naši zemi ochrání a nebude opakovat stejné chyby jako současný prezident,“ říká na videu, které využila Bidenova kampaň.