Útok na Rusko způsobil v zemi pozdvižení a vlnu dezinformací

Události v Belgorodské oblasti vyvolávají na ruské straně informační chaos. Ruské bojovníky, kteří se přidali na stranu Ukrajiny, prokremelští blogeři považují za zrádce.

Útok na Rusko způsobil v zemi pozdvižení a vlnu dezinformací
Igor Girkin, ruský nacionalista, kritik Kremlu, Putina a ruské armády (na archivním snímku z roku 2014) | foto Shutterstock.com

V pondělí 22. května došlo k útoku a obsazení několika vesnic v Belgorodské oblasti, jež sousedí s Ukrajinou. Kreml tvrdí, že se jedná o diverzanty a teroristy z Ukrajiny, Kyjev naopak zdůrazňuje, že jde výhradně o ruské vojáky, kteří přešli na stranu Ukrajiny a snaží se svrhnout režim Vladimira Putina.

K útokům s těžkou technikou včetně tanků se přihlásily ruské opoziční skupiny, Ruský dobrovolnický sbor a legie Svoboda Ruska. Americký think-tank Institut pro studium války (ISW), který na denní bázi mapuje válku na Ukrajině, v tomto kontextu napsal, že útok na ruské území způsobil v ruském mediálním a veřejném prostoru šok a paniku.

Ruští vojenští blogeři o ruských vojácích, kteří bojují proti Rusku, píší, že se jedná o zrádce bojující v žoldu ukrajinské vojenské rozvědky. Přejímají i argumentaci Kremlu, že diverzní akce má odvrátit pozornost od ruského vítězství v Bachmutu a vyvolat v ruském informačním prostoru paniku před potenciální nadcházející ukrajinskou ofenzivou.

Kritik Kremlu Igor Girkin si nenechal ujít příležitost k tomu, aby připomenul, že již dlouho varuje před útoky na ruské území, jež mají být součástí širší přípravy na ukrajinskou protiofenzivu. Příhraniční boj využil pro kritiku a oslabení vlivu ruské armády i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jenž obvinil ruskou armádu a ministerstvo obrany, že nejsou schopny zabezpečit a ochránit ruskou hranici a bránit Rusko.

Ruští opoziční diverzanti totiž dokázali prolomit obranné linie vzdálené asi dva kilometry od státní hranice, což dokazuje slabiny těchto opevnění. Ukazuje to na nedostatek dobře vycvičených a vyzbrojených vojáků. Nekonzistentnost panických a hněvivých reakcí ruských proválečných blogerů podle ISW dokládá, že ruská strana byla přeshraničním útokem na ruské území dokonale zaskočena.

Pondělní incident navíc Kreml využije k tomu, aby mohl propagandisticky tvrdit, že se Rusko stalo obětí války, dodalo britské ministerstvo obrany.