Ursulin Velký skok

Evropská komise navrhla minulý týden členským státům přijetí závazku na snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 procent, místo doposud platících 40 procent. Podle projevu Ursuly von Leyenové před Evropským parlamentem je to záměr ambiciózní, leč splnitelný.

Když v roce 1958 velký Mao Ce-tung vyhlašoval svůj Velký skok vpřed, byl zřejmě přesvědčen o tomtéž. Výsledkem byl hladomor, kterému padly za oběť desítky milionů nebohých Číňanů. Evropané dopadnou obdobně. Nebudou možná zatím na ulicích umírat hlady, ale opasky utáhnou důkladně.

Zelené pokrytectví

Z pandemie vyjde takřka celá EU významně předlužená a k tomu je nachystán mohutný společný evropský dluh a vyčleněné prostředky na „ekologickou“ transformaci ekonomiky jsou stále nedostatečné. Ale i kdyby byly dostatečné, nebyly by k ničemu, protože neexistují komerčně ověřené a dostupné bezemisní technologie. Kde vzala von Leyenová přesvědčení, že tento úprk k bezemisní ekonomice přinese Evropě technologický náskok před zbytkem světa, je záhadou. Chudnoucí státy se vůdci světa obvykle nestávají.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit