Univerzita o plagiátech věděla, ale otálela

Závažná zjištění ministerské kontroly o turbostudentech a opsaných doktorských pracích na Mendelově univerzitě v Brně překvapila i odborníka, který na skandál upozornil

Univerzita o plagiátech věděla, ale otálela
Petr Kreuz | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity má na svědomí průšvih jako Brno. Jak jsme informovali (Hrot 16/2022), odhalila tam inspekce Národního úřadu pro vysoké školství opsané kvalifikační práce, doktorská rychlostudia a vážné nedostatky ve vedení dokumentace. „Částečně mě to překvapilo. V daném případě šlo i o reputační škody, které mohly významně přesáhnout rámec jedné univerzitní fakulty či jediné univerzity,“ říká historik Petr Kreuz, který jako první na plagiáty upozornil a poskytl Hrotu exkluzivní rozhovor.

Proč jste se rozhodl zabývat případem plagiátů na Mendelově univerzitě?

Na Mendelovu univerzitu jsem narazil někdy v lednu či únoru 2021, když jsem sledoval stránky rakouského mediálního analytika docenta Stefana Webera v souvislosti s medializovanou plagiátorskou kauzou rakouské (ex)ministryně práce a rodiny Christine Aschbacherové. Její disertační práci obhájenou v létě 2020 na trnavské Materiálovotechnologické fakultě Slovenské technické univerzity zdokumentoval pan Weber jako plagiát a spolková ministryně vzápětí odstoupila z funkce. Při tom jsem ke svému překvapení narazil na Weberův blogový text, v němž se uvádělo, že salcburská vzdělávací agentura Institut für Management nabízí „zprostředkování“ doktorského studia na Mendelově univerzitě v Brně, kterou Weber označil jako Titelmühle (volně přeloženo: továrna na tituly).

Stačilo tedy tvrzení pana Webera?

Nikoli. Někdy v březnu 2021 jsem, žel, zjistil, že spolupracovníci německé antiplagiátorské platformy VroniPlag provádějí analýzu několika disertačních prací německých absolventů obhájených v posledních letech na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Spolupracovníci platformy VroniPlag jsou anonymní, nicméně diskuse na platformě jsou zcela veřejné. Zjistit to tedy mohl každý návštěvník stránek VroniPlagu. Dvě analýzy byly v poměrně pokročilém stadiu – bylo zřejmé, že v obou případech jde z velké části o překladové plagiáty, jejichž hlavním východiskem byla pokaždé tiskem publikovaná magisterská práce z německé vysoké školy.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit