Unipetrol chce stavět novou elektrárnu. Investuje miliardu

Jediný vlastník ropných rafinerií v Česku chystá miliardovou investici do nového zdroje elektřiny a tepla.

Unipetrol chce stavět novou elektrárnu. Investuje miliardu
Rafinerie v Litvínově | Studio H

Miliardovou investici do nové podnikové elektrárny a teplárny chystá zpracovatel ropy Unipetrol RPA. V areálu rafinerie v Litvínově postaví moderní paroplynový zdroj o elektrickém výkonu 362 megawattů. Jak společnost uvedla v oznámení, jež v rámci řízení EIA předložila ministerstvu životního prostředí, zahájení výstavby plánuje na rok 2023 a dokončení o čtyři roky později.

Zásadní změnou je přechod z uhlí na plyn. Starší podniková teplárna T700 totiž spaluje hnědé uhlí z nedalekého lomu ČSA, kde v rámci limitů zbývá k dotěžení posledních 12 milionů tun. „V rámci průběžné modernizace, plnění emisních limitů i plnění závazku mateřské skupiny Orlen být do roku 2050 emisně neutrální máme záměr nahradit dosavadní uhelnou teplárnu T700 zcela novou, paroplynovou teplárnou,“ uvedl k investici tiskový mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Nový energetický zdroj umožní výrazné snížení emisí oxidu uhličitého, oxidu siřičitého a jemného prachu. Záměr je umístěn na volné ploše uvnitř areálu společnosti Unipetrol RPA, která vznikla po odstavení a demolici staré teplárny T200. Ta zahájila provoz již v roce 1942, navzdory svému stáří vydržela v provozu do roku 2011.

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol patří mezi největší průmyslové podniky v Česku. Za loňský rok vykázala tržby téměř 129 miliard korun, uzavřela jej s čistým ziskem 585 milionů korun. Její rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou v minulém roce zpracovaly 7,9 milionu tun ropy. V minulých letech Unipetrol investoval například do nové polyetylenové jednotky, díky níž může zvýšit výrobu plastů.