z týdeníku The Economist
Uloupí i to, co se nedá odnést
Pod rouškou odvety za sankce Rusko legalizovalo krádeže duševního vlastnictví

Na začátku března, když na jejich ekonomiku začaly doléhat západní sankce, se Rusové rozhodli novelizovat jednu část svého občanského zákoníku. Svět si jen málo všímal nenápadné změny v zákoně, která ruským občanům a firmám posvětila využívání patentovaných vynálezů, včetně léků a digitálních technologií, z „nepřátelských zemí“ bez nutnosti vlastníky patentů žádat o svolení a platit jim jakoukoli kompenzaci. Celkem nepřekvapivě figuruje na seznamu „nepřátel“ Ukrajina, kterou Rusko napadlo, pak jsou tam Amerika a EU, které sice s Ruskem přímo neválčí, ale sužují jeho hospodářství sankcemi a vyzbrojují Ukrajince.
Podle mezinárodních zákonů není ruský krok úplně nelegální. Státy mají právo v případě národního ohrožení udělat výjimku z patentových pravidel. Zdlouhavé papírování a únavné vyjednávání o ceně mohou způsobit zpoždění. Ale očekává se nějaká kompenzace, byť třeba jen symbolická. Podle nového ruského zákona nedostanou držitelé patentů vůbec nic.
Peppa bez ochrany
Zákon se má sice týkat jen patentů, které chrání vynálezy, ale nepřímo dává Rusům volnost k jakémukoli porušování duševního vlastnictví. Soudy totiž poskytnou jen minimální ochranu před oportunisty, říká Maria Ostrošenková z moskevské advokátní firmy Alrud. Dodává, že se nyní někteří ruští soudci ptají, proč by se vůbec mělo chránit duševní vlastnictví (ochranné známky a copyrighty) mezinárodních firem. Donedávna to přitom nebyl problém.