Ukrajina využívá finské satelity pro přesné útoky na Krymu

Finský technologický startup ICEYE spolupracuje s ukrajinskou nadací, jež vybírá finance na vedení války. Finská společnost vlastní síť satelitů a velmi přesná data o ruských vojenských objektech poskytuje ukrajinské armádě.

Ukrajina využívá finské satelity pro přesné útoky na Krymu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ukrajinští obránci před ruskou agresí mohou využívat služby nenápadného, ale o to mocnějšího pomocníka. Je jím finská technologická společnost ICEYE, jež vyrábí a provozuje síť satelitů, které poskytují radarové snímky s vysokým rozlišením nejen ve dne, ale i v noci. Prozradila to ukrajinská vojenská rozvědka GUR.

Za spoluprací stojí ukrajinská nadace Serhije Prytuly, jež shání finanční prostředky pro potřeby ukrajinské armády. Už loni v září se nadaci podařilo vybrat dostatek prostředků na zakoupení a vypuštění finské družice. Společnost ICEYE buduje síť družic několik let, satelity vynáší do vesmíru americká společnost Elona Muska SpaceX.

GUR zdůraznila, že spolupráce s ICEYE umožnila přesněji ničit řadu ruských vojenských cílů „v našem boji za svobodu“. Informace přichází v době, kdy Ukrajina dokázala zasáhnout a zničit jednu ruskou ponorku a výsadkovou loď Černomořské flotily v Sevastopolu a fakticky ochromit provoz celého přístavu.

Nově ukrajinské drony a střely Neptun zasáhly leteckou základnu Saky na Krymu a měly ruským okupantům způsobit významné škody. Na letišti se nacházelo nejméně dvanáct bojových letounů a místo sloužilo také jako cvičiště pro operátory dronů. Vyslání většího počtu dronů mělo zahltit ruskou protivzdušnou obranu.

Satelity ICEYE, které monitorují povrch Země a mohou sloužit i pro mírové účely při prevenci rozšíření požárů a sledování přírodních katastrof, umožňují ukrajinské armádě získat přístup k citlivým zpravodajským datům o rozmístění techniky nebo o pohybech ruského nepřítele. 

Vojenská rozvědka si pochvaluje, že se v posledních dnech daří ničit tuny nepřátelského vojenského vybavení. Satelitní snímky používá ke sledování asi tisícovky „oblastí zájmu“ nejen na okupovaném území Ukrajiny. Přesné zpravodajské informace využívá k plánování vojenských misí pro ukrajinské letectvo, námořnictvo i systémy protivzdušné obrany.