Ukrajina v plamenech

Když Putin říká, že „Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ – jeden celek“, dopouští se tím historické lži. Dávno už to není pravda. Snaží se tím jen ospravedlnit válku

Ukrajina v plamenech
Lenin se „svým žákem“ Stalinem rozhodují nad mapou o osudech milionů. Stalin se ve skutečnosti na plánování Říjnové revoluce nepodílel, později se tak však nechal portrétovat. | Profimedia.cz

Zkuste si tipnout, který z vládců Kremlu pronesl následující slova: „Neexistuje žádná samostatná Ukrajina! Neexistuje!“ Možných pachatelů je víc, ale toto konkrétně řekl Stalin.

Na konci roku 1943 – tedy na samém vrcholu Velké vlastenecké války – ho k tomu vyprovokoval scénář válečného filmu Ukrajina v plamenech, který sepsal a hodlal natočit slavný (a režimu patřičně poplatný) ukrajinský režisér Oleksandr Dovženko. Stalin kvůli tomu, jak píše historik Edvard Radzinskij, svolal politbyro a scénář déle než hodinu tepal. Ocitoval přitom problematickou pasáž, ve které jeden z hrdinů zamýšleného filmu doslova říká: „Ať budeme bojovat na jakýchkoli frontách, budeme bojovat za Ukrajinu. Za jediný čtyřicetimilionový národ, který za celá staletí existence nenašel sám sebe.“ Právě tato vlastenecká „nehoráznost“ přiměla Stalina k citovanému výroku, že žádná Ukrajina neexistuje, a k dovětku, že „bojovat za Sovětský svaz znamená zároveň bojovat za Ukrajinu“.

Film Ukrajina v plamenech samozřejmě nikdy nevznikl a Dovženkovi nezbylo než se vykoupit jiným scénářem o Stalinově oblíbenci – ruském ovocnáři a šlechtiteli Mičurinovi.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit