Ukrajina si dělá zásoby dronů. Věří, že pomohou porazit Rusy

Bezpilotní letouny mají rozhodnout válku mezi Ukrajinou a Ruskem. Kyjev věří moderním technologiím a průzkumné drony nakupuje například od Lotyšska.

Ukrajina si dělá zásoby dronů. Věří, že pomohou porazit Rusy
Vojenské drony, ilustrační foto | Shutterstock.com

Ukrajinská válka trvá přes osm měsíců a zatím ani jedna strana nemá výrazněji navrch nad druhou, i když Ukrajinci donutili Rusy na několika místech ustoupit. Kyjev nicméně stále častěji spoléhá na využití dronů. Naposledy se mu podařilo poškodit i vojenské ruské lodě v přístavu Sevastopol na Krymu, o kterém se ruské námořnictvo domnívalo, že je bezpečný před útoky nepřátel.

I když největší část zbraní dostává režim Volodymyra Zelenského ze Spojených států, napadená země přiznala, že nakupuje moderní technologie i z Lotyšska, aby co nejvíce posílila své obranné kapacity. Má se jednat o špičkové průzkumné drony. Ukrajina jich dosud nakoupila přes dvě stovky od společnosti Atlas Aerospace, napsal deník Kyiv Independent.

Malé drony mají být lehčí, levnější a lépe ovladatelné než bezpilotní letouny, které ukrajinská armáda používala proti Rusům v minulých měsících. Mají nicméně dolet jen sedm kilometrů a mohou nad nepřátelským územím kroužit třicet minut, doplnil deník. Delší výdrž mají například turecké drony Bayraktar, které se osvědčily v prvních týdnech války zejména proti ruským tankům a další těžké vojenské technice. 

Pomocník pro lokalizaci Rusů

Zakladatel společnosti Atlas Aerospace Ivan Tolčinskij, který je původem z Ukrajiny, zdůraznil, že vojenské drony jsou skvělým pomocníkem pro lokalizaci ruských pozic a následné zaměřování raket ukrajinského dělostřelectva. Drony se podle něj stanou v následujících týdnech a měsících hlavní technologií, jež může válku rozhodnout. Dvoukilový Atlas se vejde vojenskému operátorovi do batohu, k ovládání se používá tablet, ve kterém se plánují vojenské mise a nastavují trasy. Jeho obsluhu se lze naučit během několika hodin.

Šéf firmy Atlas Aerospace uvažuje o tom, že jeho společnost na Ukrajině urychleně vybuduje továrnu na opravu poškozených bezpilotních letadel. O podobném záměru přemýšlí i turecký výrobce Baykar. 

„Budoucnost války bude v bitvě mezi bezpilotními letouny – nikoli mezi vojáky,“ zdůraznil Tolčinskij. „Drony budou využívat umělou inteligenci k rozhodování, zda zaútočit, nebo ne, čímž zachrání lidské životy a náklady,“ je přesvědčen o stále rostoucím významu moderních technologií v ozbrojených konfliktech. 

Hamill sehnal peníze na 500 dronů

Už v červenci Zelenskyj oznámil vytvoření globální iniciativy, jež má obráncům země pomoci vybudovat „armádu dronů“. Na jejich nákupu se mají podílet dárci z celého světa. Jedním z ambasadorů tohoto projektu se stala i hvězda filmů Star Wars Mark Hamill, který slíbil podporu myšlence vybudovat armádu dronů proti temné síle z Kremlu. 

V polovině října americký herec oznámil, že se mu podařilo získat prostředky na nákup pěti stovek strojů, jež mají Ukrajině pomoci vzdorovat ruským okupantům. „Ukrajina potřebuje drony. Definují výsledky války, chrání svou zemi, své lidi, monitorují hranice, jsou očima na obloze,“ vysvětlil představitel Luka Skywalkera agentuře Bloomberg. Jednou z dárkyň je i zpěvačka Barbra Streisandová.

Lotyšsko, jež také sousedí s Ruskem, patří mezi věrné spojence Ukrajiny od začátku konfliktu. Riga poskytla Kyjevu zbraně za 300 milionů dolarů, od lotyšských občanů se na podporu armády vybralo dalších osmnáct milionů dolarů.

Kyjev v posledních týdnech obvinil Kreml, že používá íránské drony Šáhid-136 k ničení civilních cílů na Ukrajině. Turecký výrobce dronů Baykar v reakci na tyto útoky oznámil, že své bezpilotní stroje vybaví střelami vzduch–vzduch, aby byly schopné ničit íránské sebevražedné útočníky a případně i další nepřátelská letadla.

„Brzy budou naše drony Bayraktar TB2 a Akinci vybaveny raketami vzduch–vzduch nejen k ničení dronů, ale i dalších nepřátelských letadel. Již provádíme testy,“ oznámil na zbrojním veletrhu v Istanbulu generální ředitel společnosti Haluk Bayraktar, který se rovněž zúčastnil konference o využití dronů ve Lvově na přelomu září a října. Nasazení bayraktarů proti nepřátelskému letectvu by výrazně zlevnilo obranu napadené země.

Tolčinský tvrdí, že by se Ukrajina mohla v následujících letech stát producentem vojenských dronů pro celou Evropu, protože má dostatek kvalifikovaných pracovníků a inženýrů. Poptávka po nových bezpilotních strojích bude každopádně v následujícím období růst.