Úklid za solárním boomem: ERÚ snížil podporu 14 zdrojům

Energetický regulační úřad změnil licenci a tedy i snížil podporu doposud čtrnácti fotovoltaickým elektrárnám zapleteným do solárních kauz. Ta je v mnoha případech nově i nulová.

Úklid za solárním boomem: ERÚ snížil podporu 14 zdrojům
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Po deseti letech stát stále uklízí po solárním boomu z přelomu let 2010 a 2011. Tehdy někteří investoři získali licenci a tedy i atraktivní výkupní ceny elektřiny pro rok 2010, i když jejich elektrárna ještě nebyla dokončená. V návaznosti na rozhodnutí soudů proto Energetický regulační úřad (ERÚ) rozjel, a také dokončil, několik řízení o obnově licence, na jejichž konci solárníci dostanou nižší, někdy dokonce nulovou podporu.

„Pokud je obnoveno řízení o udělení licence, nelze licenci vydat zpětně k datu. To znamená, že fotovoltaická elektrárna mohla dostat pouze licenci od data zahájení obnovy řízení, to je s nižší podporou,“ vysvětluje mluvčí ERÚ Michal Kebort. Dodává přitom, že po roce 2014 stát už žádnou podporu fotovoltaikám nestanovil.

To je také nejspíš důvodem, proč ve dvou případech vlastníci na nic nečekali a zažádali o obnovu řízení sami. Mohli tak dosáhnout alespoň na nějaké ceny z období před rokem 2014, byť citelně nižší než v roce 2010.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit