Úklid po PSJ doprovázejí milionové žaloby

Rozprodej majetku i bitvy tuzemských investičních dravců. To je realita v troskách PSJ, svého času jedné z největších stavebních firem v regionu.

Úklid po PSJ doprovázejí milionové žaloby
Majitele PSJ Františka Vaculíka dohnaly problémy s velkými realitními projekty a s tím související bobtnající dluhy. | Profimedia.cz

Byl to jeden z největších domácích krachů za posledních deset let. Stavební skupinu PSJ miliardáře a stavebního matadora Františka Vaculíka dohnaly problémy s velkými realitními projekty v Rusku, nezvládnutá, enormně náročná stavba věžáku V-Tower v Praze a s tím vším související bobtnající dluhy. 

Výsledkem byl kolaps skupiny čítající svého času desítky firem s projekty v mnoha evropských zemích, na kterou se ale během okamžiku sesypalo přes 600 věřitelů s celkovými pohledávkami 8,6 miliardy korun. 

Zhruba před rokem soud prohlásil na firmu konkurz a správce do těchto dní rozprodává majetek firmy. To ale neznamená, že by se za tímto příběhem úplně zatáhla opona. O další dějství se totiž starají jiní protagonisté. Padají žaloby o miliony korun mezi aktivistickými investory, známými advokátními kancelářemi a někdejšími společníky ze skupiny PSJ. 

Raška čistič

Velký úklid zahájila například skupina Natland investora Tomáše Rašky, která se v případu PSJ angažuje od poloviny roku 2018. Ta stojí společně s investičním fondem IFIS za tažením proti někdejšímu majiteli velké stavební společnosti z Brna D.I.S. Richardu Langovi. Právě vlivný brněnský stavař v roce 2011 společnost, která se zaměřovala na velké dopravní stavby, prodal Vaculíkově skupině PSJ. Během několika let se z ní majetkově postupně stahoval, ale nadále zůstával jejím jednatelem. 

Pro Vaculíka to nebyla šťastná volba, neboť Lang v roce 2017 poslal jako jednatel společnost D.I.S. do insolvence. Podle Vaculíka to udělal za jeho zády.

„Bylo to rok po tom, co zinkasoval poslední peníze za odprodej firmy. Udělal to bez konzultace s námi, jako majiteli, a vlastně proti naší vůli. Soud pak insolvenci během čtyř pracovních dnů potvrdil. My jsme přitom byli připraveni problémy, které vznikly kvůli ztrátové zakázce, řešit navýšením základního jmění,“ postěžoval si Vaculík několik měsíců poté v rozhovoru pro E15.

Byla to bolestivá rána, protože firma v tu dobu pracovala asi na 13 velkých stavbách, další dvě zakázky čerstvě vyhrála, byla mimo jiné členem sdružení firem, které mělo stavět mosty u Šakvic u Mikulova. Po úpadku ale firmě přestali plnit subdodavatelé, zesplatnily se jí úvěry, takže nebyla schopna pokračovat v projektech a naprosto zkolabovala. Byla to rána i pro celou skupinu PSJ, která zamířila do insolvence zhruba půl roku nato.

Sám Vaculík je sice kvůli tomu dodnes rozhořčený, ale přilévat olej do ohně nechce. Po pádu své kdysi rozsáhlé říše se raději drží stranou. „Nechci se už o ničem bavit, nezlobte se,“ uvedl k tomu někdejší vládce skupiny PSJ Vaculík.

Kontroverzního krachu společnosti D.I.S se teď nicméně chytají někteří aktivističtí věřitelé v čele s fondem IFIS a skupinou Natland. 

Brněnský stavař pod palbou

Ti se v žalobě domáhají odpovědnosti za způsobenou škodu právě po Langovi. Žaloba z konce července, pod kterou je podepsaný známý brněnský advokát a specialista na insolvence Marek Indra a spřízněný investiční fond IFIS, který drží za D.I.S sérii pohledávek za více než 20 milionů korun, požadují stejnou sumu právě po Langovi.

Současně IFIS a Natland společně evidují mnohamilionovou pohledávku vůči Langovi, který vlastnil podíl ve společnosti D.I.S. skrze nizozemskou společnost Devontaine. Proto své nároky uplatňují také prostřednictvím úřadů v Nizozemsku.

„Naši věřitelskou pozici, jak na úrovni firmy PSJ a. s. v Česku, tak na úrovni holandských struktur, nechceme blíže komentovat,“ říká vyhýbavě Raška.

Natland Tomáše Rašky původně do PSJ vstoupil jako finanční partner, aby pomohl s náročnou reorganizací.
Tomáš Novák týdeník HROT

Lang je stejný ročník narození jako Vaculík. Oba se narodili v roce 1957 a oba se zabývali stavebnictvím ještě za minulého režimu. Lang měl pověst vlivného hráče brněnské podnikatelské scény s přesahem do komunální politiky i na úřady. Je stále jednatelem zkrachovalé společnosti D.I.S. a vedle toho nadále podniká v realitním byznysu. Společně se synem řídí společnost zabývající se správou a prodejem nemovitostí, LRB. V ní je Lang starší jednatelem, jeho syn Richard Lang mladší jediným vlastníkem. Ostatně Richard Lang mladší vystupoval i jako vlastník nizozemské společnosti Devontaine.   

Otázky týdeníku Hrot nechal někdejší majitel zkrachovalé firmy D.I.S. bez odpovědi, nereagoval na mobilním telefonu ani na zaslané emaily. Stejně tak jeho syn.

Pozice Natlandu v případu, stejně jako Raškův vztah vůči Vaculíkovi, prošly poměrně turbulentním vývojem. Skupina Natland do procesu nejdříve vstoupila jako finanční partner Františka Vaculíka, který měl PSJ pomoci s náročnou a bolestivou reorganizací. Raška dýchavičnému PSJ v první fázi v polovině roku 2018 pomohl s financováním, Natland do firmy přímo poslal stovky milionů korun, další finance dokázal dojednat s bankami. Pomohl například dotáhnout důležitý prodej dceřiné společnosti Alpine Bau, která se zaměřovala na stavební činnost v oblasti dopravní infrastruktury a liniových staveb. Díky stabilizaci se firmu se 450 zaměstnanci a obratem kolem dvou miliard korun podařilo prodat rakouské skupině Porr, to navíc v době, kdy už celé PSJ moc do byznysového skoku nebylo. 

Porcování PSJ

Jenže ze spojenectví se nakonec stala rivalita a Raška se po neshodách se samotným Vaculíkem stáhl do pozice vlivného věřitele, který majitelům a šéfům PSJ poměrně zatápěl. 

Nakonec nicméně stavební magnát z Vysočiny s Raškou společnou řeč našel. Samotnou insolvenci české PSJ a. s., nejvýznamnější firmy ze skupiny PSJ, nakonec kromě správce režírovali zejména věřitelé, mezi kterými Raškův Natland patřil k nejsilnějším. 

Skupina Natland totiž v průběhu insolvenčního řízení posílila pozici převzetím balíku pohledávek od Raiffeisenbanky. A tak před několika týdny, po měsících vyjednávání, došlo k podepsání dohody o vypořádání vzájemných vztahů mezi investiční skupinou Natland a stavebním holdingem PSJ. Z toho vyplynulo také převzetí některých aktiv. Natland například získal kanceláře a sklady v areálu Vlčie hrdlo v Bratislavě.

Skupina Natland získala také více než 99procentní podíl ve společnosti SCF Servis, významném hráči na poli facility managementu. A to odkupem minoritního podílu skupiny PSJ a konverzí pohledávek z titulu financování reorganizačního plánu společnosti SCF Servis. Kromě toho skupině Tomáše Rašky říká pane také rezidenční projekt Tulipán na středním Slovensku a třetinový podíl získala také ve společnosti Ekoklima, která dodává technické zařízení budov do Rakouska, Německa, Rumunska, ale také do Číny a USA. Zde je společníkem Natlandu také český miliardář a televizní magnát Ivan Zach, který drží podíl skrze svou strojírenskou skupinu ZVVZ Group. 

Jestli Raška mezi trofeje z akce PSJ přidá ještě skalp brněnského podnikatele ve stavebnictví, se teprve uvidí. Soudy kolem krachu PSJ mohou trvat roky a jejich výsledek je nejistý.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní