Uhlí je mrtvé, ať žijí dráty. Paukner rozjíždí nový byznys

Vlivný byznysmen Petr Paukner se pustil do budování rozvodných sítí a obchodů s dřevní štěpkou.

Uhlí je mrtvé, ať žijí dráty. Paukner rozjíždí nový byznys
Petr Paukner | Tomáš Novák týdeník HROT

Petr Paukner sedí v kanceláři na Václavském náměstí, kde jeho firma Carbounion Bohemia sídlí již několik desetiletí. Místnost se za poslední roky takřka nezměnila. Na stěně visí svítící mapa, na skříňce u zdi stojí model červeného ferrari, o kousek dál sošky od Olbrama Zoubka. Na první pohled nic okázalého, nápadného, stejně jako sám Paukner. Přesto patří již roky k nejvlivnějším a nejuznávanějším byznysmenům, kteří podnikají v energetice. Do Česka přivezl desítky milionů tun uhlí. Již brzy ale bude mít utrum. Česko plánuje, že ukončí těžbu uhlí a zavře tepelné elektrárny, které jej spalují. Ke konci uhlí by mělo dojít ještě dříve než v původně plánovaném roce 2035.

Paukner tvrdí, že se na konec uhlí připravuje již pět let. „I z toho důvodu jsem třeba udělal společnou firmu s německým E.ON – Union Grid, která se specializuje na montáže energetických rozvodných sítí.“  Miliardář ale nechce zůstat jen u výstavby rozvodných sítí. Začíná budovat byznys s dřevní štěpkou.

„Na trhu se teprve začínám orientovat. V obchodu se štěpkou máte nějaké předpoklady a brzdy. Předpoklady jsou, že znám detailně síť odběratelů, protože teď ode mne berou uhlí a přecházejí na štěpku. Nevýhoda ve srovnání s uhlím je, že velcí majitelé lesů nemají většinou vlastní zpracovatelské kapacity. Takže máte iks velkých či menších firem, které zpracovávají stromy a vyrábějí štěpku,“ tvrdí byznysmen. Dle informací týdeníku Hrot Paukner zvažuje konsolidaci firem, které v lesích těží dřevo a vyrábějí štěpku. Ten ale tyto informace odmítl komentovat. 

Více o dalších plánech miliardáře Pauknera, o tom, proč považuje ministra vnitra Hamáčka za velmi průměrného politika nebo proč kupuje vily v Praze 6, se dozvíte v novém vydání týdeníku Hrot.