Uhelná komise - další oběť koronaviru?

Po vyhlášení nouzového stavu utichla řada aktivit. Vedle fotbalu, koncertů či divadel se nehraje už ani o budoucnost české energetiky.

Uhelná komise - další oběť koronaviru?
Těžba uhlí - ilustrační foto | Tomáš Novák

Vládní Uhelná komise zasedala naposledy v polovině ledna – a od té doby nic. Její činnost utichla zrovna v době, kdy se začala rýsovat dohoda o postupném zavírání uhelných elektráren a dolů.

Jednání komise se konají zhruba jednou za dva měsíce. Jenže jednání naplánované na 16. března bylo s ohledem na epidemii koronaviru odloženo a členové se nepotkali ani v náhradním termínu 6. dubna. „Současná situace, kdy není možné a vhodné scházet se osobně, se samozřejmě dá řešit videokonferencemi. Nemusí být hned plénum komise, ale určitě by bylo vhodné svolat pracovní skupiny – zejména první pracovní skupinu, která řeší odklon od uhlí,“ uvedl programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh.

 

Zpoždění v práci Uhelné komise kritizují hlavně dva zástupci ekologických organizací. Tím druhým vedle Koželouha je vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace Jan Rovenský. Naopak se zdá, že členům komise s vazbami na uhelný byznys tato koronavirová pauza vyhovuje. Předsedou Uhelné komise je ministr průmyslu a obchodu (i dopravy) Karel Havlíček, který má v posledních týdnech zkrátka jiné starosti a povinnosti.

Konec uhlí

Ironií osudu přichází zamrznutí práce komise právě ve chvíli, kdy se začala rýsovat dohoda. Na poslední schůzce pracovní skupiny členové jednomyslně odhlasovali, že nejstarší a nejméně ekologické uhelné elektrárny se mají zavírat jako první. Naopak termín uzavření posledních bloků v Česku zůstává sporný. Zatímco ekologové hovoří o letech 2030 až 2035, někteří majitelé uhelných dolů, elektráren a tepláren mají problém i s rokem 2050. Střední scénář, s nímž komise pracuje, hovoří o konci uhelné energetiky v zemi k roku 2040.

Komise řeší i problémy, které zavření uhelných bloků a dolů přinese. Jedním je zajištění dostatku elektřiny z jiných zdrojů, druhým pomoc regionům s vysokou závislostí na uhlí. Podle odhadu ministerstva pro místní rozvoj zanikne v Moravskoslezském kraji do roku 2030 zhruba 10 tisíc pracovních míst spojených s uhelnou energetikou a těžbou. V severních Čechách to může být až 35 tisíc míst.

SEZNAM ČLENŮ UHELNÉ KOMISE
Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu, předseda Uhelné komise
Richard Brabec, ministr životního prostředí, druhý předseda Uhelné komise
David Koppitz (Ministerstvo pro místní rozvoj)
Ondřej Landa (Ministerstvo financí)
Martin Štemberka (Český báňský úřad)
Zdenek Osmer (Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR)
Daniel Beneš, generální ředitel ČEZu, 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory
Jaromír Franta (Českomoravská konfederace odborových svazů)
Jan Rovenský (Greenpeace)
Jiří Koželouh (Hnutí Duha)
Martin Klika (Ústecký kraj)
Jana Mračková Vildumetzová (Karlovarský kraj)
Jakub Unucka (Moravskoslezský kraj)
Jan Zahradník (Poslanecká sněmovna ČR)
Pavel Pustějovský (Poslanecká sněmovna ČR).
František Hrdlička (akademická sféra – ČVUT)
Jiřina Jílková (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně)

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní