Týdenní smršť (skoro) samých dobrých zpráv

To, v co jsme doufali, tedy rychlé hospodářské oživení, jež se dostaví s opadnutím epidemie, nárůstem počtu očkovaných a po rozvolnění ekonomiky, se začíná promítat do statistik.

Meziroční tempa růstu v průmyslu za duben jsou - jistě hlavně pod vlivem strašně nízké srovnávací základny - přímo raketová. Průmysl v podstatě letos nebyl lockdownem na rozdíl od loňského jara bezprostředně postižen, protože velký kompromis mezi požadavky epidemiologů na „uzavření všeho“ nakonec vyústil do „testování všech“. Nakonec i tak počty infikovaných klesaly ve skutečnosti rychleji než v optimistických scénářích epidemiologických modelů z konce února.

Zakázková kniha je v mnoha firmách „nabušená“ jako dlouho ne, některé obory jsou už teď blízko předkrizového vrcholu. Nebýt úzkých hrdel v mezinárodních dodavatelských řetězcích a zahlcené logistice ze zámoří, zažili bychom asi nejrychlejší oživení za celou generaci.

Někde růst, jinde stagnace

Pochopitelně že obchod a služby postižené jak loni, tak letos na jaře dlouhými uzávěrami nabízejí velmi smíšený obrázek, někde vysoké dvouciferné nárůsty, jinde stagnace (loni na jaře domácnosti křečkovaly třeba trvanlivé potraviny do zásoby, tak obrat meziročně klesl).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit