Týden v médiích XXVI

Týden v médiích XXVI
Jan Souček bude v čele České televize brát o 47 tisíc korun měsíčně víc než jeho předchůdce Petr Dvořák. | Profimedia.cz

Komerční televize i vydavatelé proti velké mediální novele

Vládní návrh takzvané velké mediální novely, která má od roku 2025 zvýšit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas a zároveň rozšířit okruh poplatníků, se setkal s dalšími kategorickými odsudky. Po Svazu průmyslu a dopravy ČR, který novelu považuje za nepřijatelnou pro firmy, se proti současné podobě návrhu vyslovila Asociace komerčních televizí, sdružující hlavní dva komerční hráče, Novu a Primu, a hudební stanici Óčko (Mafra), a také asociace mediálních domů Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Unie vydavatelů. Ty všechny požadují po vládě, aby čerstvě představený zákon stáhla z legislativního procesu a přepracovala. Chtějí zároveň, aby mu předcházela odborná diskuse za jejich účasti o rámci veřejné mediální služby v Česku.

Komerční televize kritizují, že vláda chce navýšit poplatky a rozšířit okruh poplatníků, ale nechat České televizi reklamu i sponzoring. Podle vydavatelských domů novela „vychyluje rovnováhu mezi komerčními a veřejnoprávními vydavateli zpravodajství“, kteří se čím dál víc střetávají na internetu, přičemž soukromá média musejí na trhu soutěžit s veřejnoprávními, která živí zákonem stanovené poplatky. 

TV A 11 přidává večerní živé vysílání

Celoplošná televize A 11 nasadila podzimní programové schéma, jehož hlavní novinkou se stalo živé vysílání každý všední den od 18.00 do 20.15. To budou moderovat v pondělí a v pátek Vlasta Korec a Hanka Kynychová, v úterý a ve čtvrtek Jan Antonín Duchoslav a Bára Fišerová a vždy ve středu Michael Viktořík, známý z hudební formace J.A.R. či jako moderátor rádia Color. Pravidelnou součástí podvečerního proudu budou v 18.50 Zprávy A 11 a v 19.20 Polibte nám preference, desetiminutová politická satira Zuzany Bubílkové.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit