Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tvrďte, že nejste plnoletí

Z nelegální imigrace se stala show. Severoafričtí vlogeři radí na YouTube, jak se nejsnáze dostat do Evropy či Ameriky.

Tvrďte, že nejste plnoletí
ilustrační foto | Archiv

V porovnání s tragickými výkony severoafrických moderátorů je toto rozhodně něco, co stojí za vidění. Videobloger si prosekává cestu deštným pralesem, pluje na dřevěné kánoi, flirtuje se ženami a nakonec se mu podaří dostat do Panamy, jedné z deseti zemí, do nichž během svého putování do Spojených států nelegálně vstoupil. Každý z dílů natáčených na mobil a pravidelně zveřejňovaných na YouTube je plný napětí a tipů pro potenciální ilegální migranty. Vloger Zouhir Bounou, jenž si říká Zizou, se stal v rodném Maroku hvězdou.

Vlogová přitažlivost

Severoafričtí migranti se už dlouho dělí o rady, jak se ilegálně dostat do Evropy nebo Ameriky. Na sociálních sítích nabízejí na růžovo natřený obraz života na opačném konci cesty. Tyto posty povzbudily stovky tisíc Severoafričanů, aby se z nich stali harrákové neboli ilegální migranti. Vlogeři jako Zizou teď svá putování mění v zábavu. Mohli by nalákat celou novou generaci, aby se sbalila a vyrazila také. „Vlogy jsou neuvěřitelně přitažlivé,“ říká marocký akademik Amine Ghoulidi. 

„Pomáhám Severoafričanům prolomit bariéru strachu a splnit si sen o cestě na Západ,“ vysvětluje Murad Mzouri, který dříve prodával na marockých ulicích laciné oblečení. Teď je jedním z nejpopulárnějších vlogerů a jeho videa se každý měsíc dočkají milionu zhlédnutí. Zizou si získal diváky vyprávěním o divokých mejdanech na pláži a o potyčkách s policií. A s poukazem na to, jak je to, co dělá, nebezpečné, varuje své příznivce, aby to raději sami nezkoušeli.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit