Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tvrďte, že nejste plnoletí

Z nelegální imigrace se stala show. Severoafričtí vlogeři radí na YouTube, jak se nejsnáze dostat do Evropy či Ameriky.

Tvrďte, že nejste plnoletí
ilustrační foto | Archiv

V porovnání s tragickými výkony severoafrických moderátorů je toto rozhodně něco, co stojí za vidění. Videobloger si prosekává cestu deštným pralesem, pluje na dřevěné kánoi, flirtuje se ženami a nakonec se mu podaří dostat do Panamy, jedné z deseti zemí, do nichž během svého putování do Spojených států nelegálně vstoupil. Každý z dílů natáčených na mobil a pravidelně zveřejňovaných na YouTube je plný napětí a tipů pro potenciální ilegální migranty. Vloger Zouhir Bounou, jenž si říká Zizou, se stal v rodném Maroku hvězdou.

Vlogová přitažlivost

Severoafričtí migranti se už dlouho dělí o rady, jak se ilegálně dostat do Evropy nebo Ameriky. Na sociálních sítích nabízejí na růžovo natřený obraz života na opačném konci cesty. Tyto posty povzbudily stovky tisíc Severoafričanů, aby se z nich stali harrákové neboli ilegální migranti. Vlogeři jako Zizou teď svá putování mění v zábavu. Mohli by nalákat celou novou generaci, aby se sbalila a vyrazila také. „Vlogy jsou neuvěřitelně přitažlivé,“ říká marocký akademik Amine Ghoulidi. 

„Pomáhám Severoafričanům prolomit bariéru strachu a splnit si sen o cestě na Západ,“ vysvětluje Murad Mzouri, který dříve prodával na marockých ulicích laciné oblečení. Teď je jedním z nejpopulárnějších vlogerů a jeho videa se každý měsíc dočkají milionu zhlédnutí. Zizou si získal diváky vyprávěním o divokých mejdanech na pláži a o potyčkách s policií. A s poukazem na to, jak je to, co dělá, nebezpečné, varuje své příznivce, aby to raději sami nezkoušeli.

Jinak jsou ale vlogy plné užitečných informací pro potenciální migranty. Dozvíte se v nich například souřadnice pro překročení turecko-řecké hranice nebo obvyklou výši úplatků. Někteří jmenují právníky, kteří mohou pomoci s papírováním, nebo charity, jež poskytují nejlepší přístřeší. Chcete vědět, kde domluvit fingovaný sňatek nebo sehnat falešnou pracovní smlouvu? Koukněte se na vlogy. Jak se vyhnout deportaci? „Tvrďte, že nejste plnoletí, že jste Libyjci a taky že hledáte otce,“ radí jeden z vlogerů.

Střední třída v pohybu

Další informace pak najdete v komentářích – třeba telefonní čísla na pašeráky. Ti už se ale stávají hudbou minulosti. Vlogeři varují před placením podezřelým převaděčům a místo toho radí, abyste si koupili letenku do Turecka a odtamtud se do Řecka vypravili pěšky. Mezi Maročany směřujícími do Španělska je oblíbeným prostředkem vodní skútr. Spousta vlogerů má vysokoškolský diplom a jejich sledující jsou na tom stejně. Ilegální migrace dlouho platila za zoufalou snahu beznadějných případů, teď však přitahuje čím dál víc vzdělaných, zaměstnaných lidí. Podle Ghoulidiho se vlogy starají o to, že „harrákové se rekrutují z mainstreamu a ze střední vrstvy“. 

A vlogy navíc nesou. Mzouri si prý reklamou a product placementem vydělá měsíčně dva tisíce dolarů. Když skončil Zizou ve vězení, složili se mu fanoušci na kauci. Severoafrické vlogy mají konkurenční výhodu. Západní úřady ovládají dostatečně dobře spisovnou arabštinu – nebo mohou použít překladač Googlu –, aby dokázaly najít informace sdílené na sociálních sítích migranty ze zemí, jako je Sýrie. Jenže severoafrické dialekty představují mnohem větší výzvu. „Vlogy jsou pod úrovní radarů západních úřadů,“ potvrzuje Matt Herbert, specialista na přistěhovalectví sídlící na Maltě. A vlogeři se těmto úřadům dokážou mistrně vyhýbat.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní