Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tvrdá australská realita a marný francouzský pláč

Strategické důsledky smlouvy AUKUS budou rozsáhlé a trvalé. Jsme svědky zásadního geopolitického posunu.

Tvrdá australská realita a marný francouzský pláč
ilustrační foto | Profimedia.cz

Jen výjimečně můžeme na vlastní oči vidět, jak se tektonické desky geopolitiky posunou. V živé paměti můžeme mít Suez v roce 1956, Nixonovu cestu do Číny v roce 1972 nebo pád Berlínské zdi v roce 1989. Nedávné oznámení trilaterálního obranného paktu mezi Austrálií, Británií a Spojenými státy (pod poněkud neohrabanou zkratkou AUKUS) je další událostí podobného významu.

AUKUS předpokládá široký záběr diplomatické a technologické spolupráce, kyberbezpečností počínaje a umělou inteligencí konče, ale jeho jádrem je dohoda o vyzbrojení australského námořnictva jadernými ponorkami (s jaderným pohonem, nikoli s jadernými zbraněmi). V důsledku tohoto plánu zrušila Austrálie smlouvu z roku 2016, podle níž měla od Francie nakoupit diesel-elektrické ponorky za desítky miliard dolarů. Když v polovině září americký prezident Joe Biden spolu s premiéry Austrálie a Británie, Scottem Morrisonem a Borisem Johnsonem, pakt oznamoval, zdůrazňoval, že je to „investice do největšího zdroje naší síly – do spojenectví“. Francie, nejstarší americký spojenec, ovšem zareagovala z pochopitelných důvodů zlostně. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian přirovnal akci ke „kudle v zádech“. Dva dny po oznámení smlouvy odvolal prezident Emmanuel Macron francouzské velvyslance z Washingtonu a Canberry (z Londýna ne).

Teprve podruhé

Silné otřesy, které AUKUS vyvolal, dokazují, o jak významný tektonický posun se jedná. Z amerického pohledu je to dosud nejdramatičtější projev odhodlání čelit sílící čínské hrozbě, zejména na moři v pacifické oblasti. Teprve podruhé za 63 let (poprvé v případě Británie) se Amerika za tímto účelem rozhodla podělit o korunovační klenoty své vojenské technologie – pohon svých jaderných ponorek. Zároveň je to však také jasný signál dlouhodobého závazku vůči „svobodnému a volnému Indopacifiku“.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit