Vybrané články
z týdeníku The Economist

Proč Turecko nadbíhá ruským oligarchům?

Pár týdnů poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, zakotvilo v tureckých přístavech několik superjachet z flotily známého ruského oligarchy Romana Abramoviče, jenž se dostal v Británii na sankční seznam.

Proč Turecko nadbíhá ruským oligarchům?
Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan | foto Shutterstock.com

K vidění byly i lodě dalších dvou oligarchů, Andreje Molchanova a Maxima Šubareva, a také jachta patřící bývalému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Na konci března se v Turecku objevil samotný Abramovič, aby se připojil k ruským a ukrajinským vyjednavačům při mírových jednáních v Istanbulu.

Turecko hraje ve válce víc než jen jednu roli. Jako člen NATO podporuje Ukrajinu a dál jí prodává své vojenské drony, které už změnily desítky ruských tanků v hromady šrotu. Zároveň ale prezident Recep Tayyip Erdoğan hodně šetří kritikou ruských zvěrstev. A ještě znepokojivější jsou náznaky, že by Turecko mohlo obcházet sankce uvalené na Rusy.

Dveře u Erdoğana otevřené

Dne 26. března turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Turecko uvítá byznys ruských oligarchů, pokud budou respektovat mezinárodní právo. Prezident Erdoğan se nechal slyšet, že jim „nechá dveře otevřené“. V telefonním rozhovoru s Vladimirem Putinem pak navrhl, aby Turecko a Rusko mezi sebou obchodovaly v rublech, čínských jüanech a ve zlatě. Turecko, kterému už hrozily americké sankce kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany, odmítlo vyloučit další zbrojní obchody s Ruskem.

Většina Turků sympatizuje s Ukrajinou. Ale Erdoğanův zvyk provokovat Západ a nadbíhat Rusku si vyžádal svou daň. V nedávném průzkumu se 73 procent Turků vyslovilo pro neutralitu své země ve vztahu k Ukrajině. Jenom 34 procent dotázaných uvedlo, že je za válku zodpovědné Rusko, 48 procent vinilo Ameriku a NATO. Zdá se, že Erdoğan si nehodlá nechat dobré vztahy s Putinem ničím zkazit, válečné zločiny nevyjímaje. „Naše vztahy s Tureckem jsou skvělé,“ rozplýval se 2. dubna mluvčí ruského diktátora Dmitrij Peskov.

Drony mírní kritiku

Erdoğan si vysloužil uznání za nabídku zprostředkování rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ostatní světové lídry tepe za příliš měkký postoj k Rusku, nachází pro tureckého prezidenta jen slova chvály. Ukrajinskou kritiku nejspíš mírní role tureckých dronů ve válce, říká Yevgeniya Gaberová z Centra pro moderní turecká studia na Carleton University.

Že se Turecku nechce uvalit na Rusko sankce, není žádným překvapením. Země se tradičně stavěla proti používání sankcí jako zahraničněpolitického nástroje. Na Západě však sílí rozčarování z Erdoğanova oportunismu.

Mnozí se domnívají, že bezvýsledná mírová jednání mu slouží jenom jako záminka. „Nikdo tady nevěří v úspěch vyjednávání,“ říká jeden evropský představitel. „Rusko je rozhodnuté Ukrajinu zničit a v zájmu Turecka by mělo být tomu zabránit.“

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.