Vybrané články
z týdeníku The Economist

Trvalá převaha západních armád ve všech směrech je iluzorní, říká francouzský generál

Válku v Evropě předvídal generál Burkhard už rok před ruskou invazí, přesto teď připouští, že leccos podcenil

Trvalá převaha západních armád ve všech směrech je iluzorní, říká francouzský generál
ilustrační foto | Profimedia.cz

V roce 2021, rok před ruskou invazí na Ukrajinu, řekl generál Thierry Burkhard reportérovi The Economist, že se francouzská armáda musí „zpevnit“ a připravit na „vysoce intenzivní válku“, pravděpodobně v Evropě. Jedním hypotetickým protivníkem bylo Rusko. Dnes je bývalý šéf pozemní armády velitelem veškerých francouzských ozbrojených sil.

A jak se ukázalo, jeho analýza byla velmi prozíravá. A také posloužila jako základ cvičení francouzských a spojeneckých vojsk na přelomu dubna a května, jež rozsahem překonalo cokoli, co se v Evropě konalo v posledních desítkách let.

Sedmnáct dní v dubnu a květnu velel generál Burkhard rozsáhlým manévrům na úrovni divizí ve východní Francii, v oblasti, kde spolu před více než před sto lety válčily evropské velmoci. Při závěrečné fázi cvičení Orion 23 došlo k fiktivnímu vpádu vojsk sousedního státu do „Arnlandu“, jenž se rozkládal na 400 kilometrů širokém pásu polí a lesů. Na dvanáct tisíc vojáků, 400 obrněných vozidel a padesát stíhaček se zapojilo do střeleb ostrou municí, hybridního boje, simulovaných nácviků, dronových útoků a meziarmádních koordinovaných operací s cílem vytlačit invazní jednotky.

V úplně jiném měřítku

Ve své pařížské kanceláři, kde na zdi proti sobě visí portréty ukrajinského generála Valerije Zalužného a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se generál Burkhard zamýšlí nad tím, co si odnesl z tohoto cvičení a z války na Ukrajině. „Vysoce intenzivní válka se vede v úplně jiném měřítku,“ říká. „To jsem pravděpodobně podcenil.“ V posledních dvou desítkách let byla při protipovstaleckých operacích v Afghánistánu a Sahelu smrt deseti vojáků vnímána jako „národní tragédie, a oprávněně. To se teď na Ukrajině děje každou půlhodinu – týdny a týdny“.

V iráckém Mosulu, vzpomíná generál Burkhard, se džihádisté sledovaní francouzskými vojáky uchylovali k různým lstím, aby unikli leteckému průzkumu. Teď se naopak francouzské jednotky musejí vypořádat s laciným dronem, který umí odhalit tank, říká Burkhard, a s „extrémně přesnými“ zbraněmi, jež ho dokážou zničit. „Současné bojiště je mimořádně transparentní,“ říká francouzský generál, „je vidět téměř všude.“ Armády se musejí naučit snížit své elektronické emise a být neustále v pohybu. Velitelská stanoviště nestačí jen zamaskovat, je třeba skrýt i provoz v jejich blízkosti. To si žádá změnu návyků i mentality.

Smrtící účinnost zbraní závisí čím dál víc na technologiích, moderní válka se vede v obrovském měřítku a provází ji ohromná spotřeba munice a vysoká míra opotřebení. Jak za takových okolností může středně velká armáda vyvážit kvalitu a kvantitu? Prioritou je integrace platforem, říká generál. „Musíme být schopni mít ve vzduchu pět dronů propojených s dělostřeleckou baterií, třemi raketomety a tankem a zároveň být dostatečně pružní, abychom se dokázali rozhodnout, co uděláme s tím, co vidíme.“ Mít spoustu vojenských prostředků, aniž by mezi sebou dokázaly komunikovat, je k ničemu.

To vyžaduje všudypřítomnou konektivitu. Za příklad vysoce odolné sítě, na jaké budou armády v budoucnu spoléhat, dává generál Burkhard soustavu tisíců satelitů Starlink, jež používají Ukrajinci. Lodě, letadla a pozemní vozidla budou muset vytvořit jakousi komunikační „bublinu“ v dané oblasti – jakousi vojenskou wi-fi síť. A musejí být také schopny se bez ní obejít.

„Už nemůžeme doufat, že budeme mít trvalou převahu ve všech oblastech,“ říká Burkhard a připomíná, že se Rusku ani Ukrajině nepodařilo získat leteckou převahu. „Převaha v podobě trvalé konektivity (…) je také iluzorní.“

Méně, ale srozumitelněji

Má Francie na to, aby těchto cílů dosáhla? Parlament nyní projednává armádní rozpočet na roky 2024 až 2030 s cenovkou 413 miliard eur, což je nominálně solidní čtyřicetiprocentní navýšení oproti stávajícímu rozpočtu na roky 2019 až 2025. Za Macronovy vlády by to mělo Francii umožnit splnit závazek vůči NATO a vydávat na vlastní obranu alespoň dvě procenta HDP.

Do nového rozpočtu se zjevně promítla válka na Ukrajině, která je v příslušném zákoně zmíněna hned čtrnáctkrát. Francie modernizuje svůj arzenál jaderného odstrašení, postaví letadlovou loď nové generace s atomovým pohonem, pořídí dalších 109 samohybných houfnic Cae­sar, tři tisíce dronů a spoustu dalšího.

Francie však paradoxně snížila objem nákupu nové vojenské techniky. Letectvo dostane oproti původním plánům o 48 stíhaček Rafale a patnáct dopravních letadel A400M méně, vojsko získá o 497 obrněných vozidel Griffon a Jaguar méně. „Protože se snažíme udělat všechno naráz, troškaříme, místo abychom určili priority,“ říká senátorka Hélène Conway-Mouretová.

Nový rozpočet, oponuje generál, „ukazuje správný směr“, i když se v plném rozsahu projeví až v roce 2030. Kritici podle něj nechápou, že je důležitější schopnost než velikost. Počty tanků, lodí a letadel nerostou tak rychle, říká Burkhard, protože prioritu dostala „konzistentnost“. „Je důležité, abyste, když koupíte tank, měli lidi na něm vycvičené, kteří mají dost munice na cvičné střelby a náhradních dílů, aby s ním mohli vyjet do pole.“

Nemá smysl, zdůrazňuje generál Burkhard, pořídit si „armádu, která může vyjet na přehlídku na výročí dobytí Bastily, ale není připravena vést válku“. 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com