Trump honí hlasy v Pensylvánii, Biden doufá v Texas

Volby prezidenta USA může podle odborníků rozhodnout Pensylvánie. Donald Trump i Joe Biden se na ni v posledních dnech zaměřili.

Trump honí hlasy v Pensylvánii, Biden doufá v Texas
Americký prezident Donald Trump na mítinku v Pensylvánii | Profimedia.cz

Počet tzv. swing states, kde nemá ani jedna strana dlouhodobou převahu, se při volbách amerického prezidenta rok od roku proměňuje, letos jich má být až kolem třinácti. Tím úplně nejdůležitějším ale může být Pensylvánie.

Právě na stát na severovýchodě USA se v posledních dnech kampaně zaměřili oba kandidáti. Republikán Donald Trump cítí, že pro jeho ambice na znovuzvolení je zisk Pensylvánie naprosto klíčový, a podle toho se ve finiši chová. V sobotu procestoval celý stát a zastavil se v něm na čtyřech mítincích, jeden má ještě v plánu.

Trumpovou strategií je oslovit hlavně voliče v jihozápadní části státu, kde se koncentruje většina plynárenského průmyslu. Právě tam před čtyřmi lety položil základ překvapivého vítězství nad Hillary Clintonovou, které bylo v tomto státě nejtěsnější za 176 let amerických prezidentských voleb (Trump vyhrál o 0,72 procenta).

Podle průzkumů drží Biden v Pensylvánii náskok kolem čtyř až pěti procent, což mu ale žádnou jistotu nedává. Tím spíš, když podobným rozdílem vedla v roce 2016 i Clintonová. Kandidát demokratů se tak v posledních dnech kampaně také přemístil do Pensylvánie, kde se spolu se svou kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou snaží ještě na poslední chvíli přesvědčit voliče.

Zatímco Bidenův volební štáb věří, že na výhru lze teoreticky dosáhnout i bez zisku Pensylvánie, pro Trumpa je nezbytné, aby si připsal alespoň jedno velké vítězství ve státech na severu země, přičemž ve Wisconsinu či Michiganu má podle průzkumů menší šance. A v Pensylvánii se navíc hraje o 20 volitelů. „Pokud Trump nezíská Pensylvánii, zůstane mu opravdu velmi, velmi málo možností, jak vyhrát volby,“ řekla webu Politico Becca Siegelová, hlavní analytička Bidenovy kampaně.

Aby však Pensylvánie mohla hrát pro Trumpa klíčovou roli, potřebuje zabodovat na Floridě, kde je ve hře 29 volitelů. Podle průzkumů tam na Bidena mírně ztrácí. Dosavadní údaje, podle nichž už k volbám přišlo velké množství republikánům spíše nakloněných voličů, si však Trumpův štáb vykládá jako dobré znamení a předzvěst úspěchu. Navíc věří, že u nerozhodnutých voličů má kandidát republikánů větší potenciál.

Biden by naopak soupeře mohl překvapit v Texasu. Tradiční bašta Republikánské strany prochází v posledních letech velkými demografickými změnami, které v budoucnu mohou výrazně pomoci demokratům. Podle průzkumů tam letos ještě mírně vede Trump, ovšem podobným rozdílem jako Biden v Pensylvánii. Pokud by o tamních 38 volitelů přišel, mohly by pro něj volby skončit debaklem.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní