Trubky nevypneme, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský

Předpokládám, že jako každý správný akcionář nás i Praha bude tlačit do maximální výplaty dividendy, říká šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.

Trubky nevypneme, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský
Šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský | Tomáš Novák týdeník HROT

Plynárenské firmy mají před sebou tučná léta. V následujících deseti letech kvůli útlumu uhelné energetiky čekají nárůst spotřeby zemního plynu na dvojnásobek. Jenže nic netrvá věčně. Evropská unie považuje plyn za fosilní palivo, které nemá v bezuhlíkové době své místo. Do roku 2050 chce jeho spotřebu v Unii stlačit na minimum. To se týká i Česka. „Neočekáváme, že by se zemní plyn přestal po roce 2050 zcela spotřebovávat. Spíš se počítá s tím, že se emise CO2 vypouštěné při spalování zemního plynu budou kompenzovat ve formě nějaké absorpční schopnosti lesů, zalesňováním a změnou využití zemědělské půdy,“ tvrdí šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.

V čele Pražské plynárenské jste od poloviny ledna, co se od té doby ve společnosti změnilo?

Dva měsíce jsou na nějakou zásadní změnu poměrně krátká doba. Připravuji na pár let dopředu draft strategie firmy. Hodně jsem se zabýval budoucností plynárenství, kde budou plynárny v bez emisní energetice, jak budou vypadat v roce 2050.

Je zemní plyn pro využití v energetice stále ještě perspektivní?

Máme tu dvě časové roviny. První je mezi současností a řekněme zhruba rokem 2033, kdy zemní plyn určitě nahradí spalování uhlí. I proto je v následujících deseti letech očekávána velká expanze spotřeby plynu, proti současnosti až na dvojnásobek. V praxi to znamená, že všechny zdroje, které spalovaly uhlí, se buď zavřou, nebo předělají na zemní plyn.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit