Trubky nevypneme, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský

Předpokládám, že jako každý správný akcionář nás i Praha bude tlačit do maximální výplaty dividendy, říká šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.

Trubky nevypneme, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský
Šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský | Tomáš Novák týdeník HROT

Plynárenské firmy mají před sebou tučná léta. V následujících deseti letech kvůli útlumu uhelné energetiky čekají nárůst spotřeby zemního plynu na dvojnásobek. Jenže nic netrvá věčně. Evropská unie považuje plyn za fosilní palivo, které nemá v bezuhlíkové době své místo. Do roku 2050 chce jeho spotřebu v Unii stlačit na minimum. To se týká i Česka.

„Neočekáváme, že by se zemní plyn přestal po roce 2050 zcela spotřebovávat. Spíš se počítá s tím, že se emise CO₂ vypouštěné při spalování zemního plynu budou kompenzovat ve formě nějaké absorpční schopnosti lesů, zalesňováním a změnou využití zemědělské půdy,“ tvrdí šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský. Ten je v čele firmy od ledna letošního roku. Od majitele společnosti, kterým je hlavní město Praha, má za úkol vypracovat dlouhodobou byznysovou strategii a plynárnu posunout směrem k obnovitelným zdrojům a energetice. „Teď jsme vnímáni jako dodavatel plynu, v budoucnu to chceme změnit, aby nás zákazníci vnímali i jako dodavatele tepla,“ předpovídá budoucnost Pacovský.

Část spotřeby zemního plynu by v budoucnu měl nahradit vodík. Zpočátku tak, že se bude částečně přimíchávat k zemnímu plynu. Větší roli by měl hrát ve vytápění, skladování elektřiny nebo v dopravě. 

I kvůli tomu chce Pražská plynárenská ve svém areálu v pražské Michli postavit vodíkovou stanici. „Bavíme se s dopravním podnikem a pražskými službami, že se koupí jeden vodíkový autobus a jedno popelářské auto. Aktuálně k tomu běží studie, chci mít postavenou vodíkovou stanici relativně rychle, protože musíme všechno vyzkoušet,“ nastínil budoucnost Pacovský.

S příspěním Pavla Párala.

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vychází v úterý 6. dubna.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní