Trochu tak vidět do účtů. Covid vnesl do dodavatelských řetězců chaos

Chaos a nespolehlivost, které vnesla pandemie do dodavatelských řetězců, překračují cokoli dosud poznané.

Trochu tak vidět do účtů. Covid vnesl do dodavatelských řetězců chaos
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Debatám na pravidelném každoročním dýchánku centrálních bankéřů, velkých hráčů světových financí a ekonomických kapacit v americkém Jackson Hole minulý týden dominovalo jedno hlavní téma. Mudrovalo se především o tom, jak začít přitahovat extrémně povolené otěže měnové politiky, ztlumit inflační očekávání a zároveň se nevytrestat výrazným zpomalením ekonomického oživení. Nic snadného, protože na úzká hrdla ve světové ekonomice se přes dvoucifernou inflaci průmyslových cen a komodit zvedání úrokových sazeb nehodí.

Chaos a nespolehlivost, které vnesla pandemie do dodavatelských řetězců, překračují cokoli, na co by si dokázali pamětníci v oboru vzpomenout. Prudké zmrazení a oživení poptávky zažila globální ekonomika třeba za finanční krize na přelomu let 2008 a 2009. Jenže tehdy se ani zdaleka nenahromadil takový objem odložené poptávky jako za uplynulý rok.

Loni vlády dotovaly udržení zaměstnanosti vysokými finančními transfery jak zaměstnavatelům, tak přímo domácnostem. Taková kombinace se jen tak nevidí. Na jedné straně jsou biliony dolarů, které chtějí být utraceny. Na straně druhé stojí neustálé poruchy v dopravě i ve výrobě a meziroční zdvojnásobení cen kdečeho.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit