Trochu jiný úředník. Jak Petr Matouš pomáhá dostat armádu do 21. století

Po deseti letech náročné vojenské služby kývl Petr Matouš na práci, která má armádě pomoct pohnout se dopředu.

Trochu jiný úředník. Jak Petr Matouš pomáhá dostat armádu do 21. století
Petr Matouš | Tomáš Novák týdeník HROT

Na státního úředníka má Petr Matouš za sebou docela neobvyklou kariéru. Už během studií na vojenské vysoké škole absolvoval extrémně náročný kurz přežití cizinecké legie ve Francouzské Guyaně, poté nastoupil do služby u speciálních sil Armády ČR (tehdy pod Vojenským zpravodajstvím) a během deseti let absolvoval čtyři mise v Afghánistánu a dvě další operace v Africe, kde působil v nejrůznějších funkcích od řadového operátora po funkci operations coordinator na nejvyšším velitelství spojeneckých speciálních sil NSOCC-A. Dokončil dva prestižní vzdělávací programy Applied Security Studies a Cyber Security Studies na George C. Marshall European Center v Německu.  

Podle zvěstí kolujících v armádním prostředí řídil operaci, při níž byli zadrženi nebo zlikvidováni pachatelé a iniciátoři vražedného útoku na naše vojáky v roce 2018. Na dotazy k tomuto tématu Petr Matouš odmítá odpovídat, konkrétní údaje o operacích na misích jsou utajované.

Na dotaz, jakých ocenění si nejvíce váží, odpověděl, že největším oceněním je jeho rodina. Očekává totiž čtvrtého potomka. Až poté to mohou být Záslužné kříže ministra obrany za záchranu života nebo za bojové operace v Afghánistánu. „V posledním období nám udělal největší radost Combat Infantry Badge a US Army Commendation Medal with C Device. Je to ocenění celého týmu a měli jsme velkou radost, že nám jej předal americký velvyslanec King.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit