Třináctý premiér. Jaký bude?

Petr Fiala je čtvrtým občanským demokratem ve funkci ministerského předsedy. Čím se podobá svým předchůdcům a co jej od nich odlišuje?

Třináctý premiér. Jaký bude?
Petr Fiala | Profimedia.cz

První glosu si zaslouží sám fakt již třinácté osoby v čele vlády. To sousední Německo bude mít v Olafu Scholzovi teprve osmého kancléře, přičemž Walter Scheel se ani nedá počítat za plnohodnotného šéfa vlády. Zatímco Česko zažilo za necelých třicet let dvanáct premiérů a náš premiér „vydrží“ v průměru jen něco přes dva roky, Spolková republika jich za více než 72 let vystřídala jen sedm, což značí takřka čtyřnásobnou životnost.

Je to dáno mimo jiné tím, že většina německých kancléřů stála v čele více než jednoho kabinetu. Rekord drží Adenauer s Kohlem, kteří předsedali pěti vládám. Odcházející Merkelová za nimi zaostává o jediný kabinet. To v Česku stačí k prvenství předsednictví dvou vlád, kterého dosáhli Václav Klaus, Mirek Topolánek a Andrej Babiš. Pouze první z nich však jako premiér vládl během dvou volebních období Poslanecké sněmovny, z nichž však to druhé nedokončil.

Modré memento

Petr Fiala je nejen čtvrtým premiérem za ODS, ale také v pořadí čtvrtým předsedou této strany. To ovšem neznamená nic jiného, než že všichni dosavadní předsedové ODS stanuli i v čele vlády. Mrkneme-li znovu za naše západní hranice, můžeme konstatovat, že například ani tak úspěšná strana jako německá CDU nemá takovou bilanci. Bez nadsázky lze říci, že občanští demokraté jsou široko daleko jedinou formací, které se tento husarský kousek povedl.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit