Třicet let ELDIS aneb Od garážové firmy ke světové špičce v oboru

Třicet let ELDIS aneb Od garážové firmy ke světové špičce v oboru
radar ELDIS | foto Archiv

V polovině roku 2021 oslaví výrobce radarů, společnost ELDIS Pardubice, 30 let od svého založení. V případě pardubického výrobce radarů jde o tři dekády úspěchů, které v posledních letech gradují. ELDIS, původně malou společnost o pár lidech, založili bývalí zaměstnanci Ústavu pro výzkum radiotechniky, který byl součástí světově známé Tesly Pardubice. Hlavní ideou bylo v odkazu slavné Tesly pokračovat, což se podařilo a sen o výrobě celého radaru se v průběhu existence firmy ELDIS splnil. ELDIS doposud nainstaloval přes stovku radarů v téměř 30zemích světa. S výjimkou Austrálie a Antarktidy sledují radary z Pardubic vzdušný prostor nad všemi kontinenty.

První dekádu existence společnosti ELDIS vyplnily zejména modernizace tehdejších radarových systémů. Přelomovým se stal rok 2003, kdy podnik nainstaloval na bulharském letišti Krumovo první kompletní radarový systém. Byl jím sekundární přehledový radar MSSR-1. Nicméně klíčová událost, která přepsala dosavadní historii firmy, se stala o necelých deset let později. V roce 2012 začal psát ELDIS Pardubice nejlepší kapitolu mimořádně úspěšného indického příběhu.

„Společnosti se v roce 2012 podařilo získat v silné konkurenci tendr na osm kombinovaných radarů RL-2000/MSSR-1. Asi nikdo si v té době nedokázal představit, jak velká spolupráce nakonec mezi pardubickou firmou a AAI (Airports Authority of India) vznikne. Indové byli zjevně spokojení, protože mezi lety 2014 a 2018 byly uzavřeny další smlouvy,“ vzpomíná současný ředitel společnosti Aleš Jedlička.

V té době měla společnost indický trh zmapovaný, protože již v roce 1999 v zemi realizovala objednávku na modernizaci přesných přibližovacích radarů (PAR-1). Dnes, po více než dvaceti letech, pokrývají radarové systémy ELDIS Pardubice již 99 procent vzdušného prostoru této rozlohou sedmé největší země světa. Pardubická společnost v Indii za dvě dekády spolupráce nainstalovala celkem 32 nových radarových systémů a dalších 11 modernizovala.

Kromě Indie se radary z Pardubic postupně dostaly do desítek dalších zemí po celém světě. V posledních letech ELDIS dodal své radary například zákazníkům do Polska, Bulharska, Maďarska a dalších asijských států – Indonésie, Malajsie, Vietnamu a Pákistánu.

Důležitá byla pro ELDIS Pardubice také domácí referenční zakázka. Tu společnost získala, když v roce 2016 zahájila instalaci kompletních radarových sad RPL-2000 na čtyřech klíčových letištích Armády České republiky. Sady RPL-2000 se skládají z primárního přehledového radaru RL-2000, monopulzního sekundárního přehledového radaru MSSR-1 a přesného přibližovacího radaru PAR-E.

V roce 2017 nastala významná změna v historii firmy. ELDIS Pardubice se stal součástí průmyslového holdingu Czechoslovak Group, kde se později začlenil do nově vzniklé divize CSG Aerospace. Společnosti se v posledních letech velmi daří – v roce 2018 získala významnou zakázku na dodávku 13 radarů do Číny, jejíž realizace úspěšně pokračuje i navzdory pandemii covidu-19.

„Od roku 2017 postupně stoupal počet našich zaměstnanců na dnešních 250. Abychom poskytli našim zaměstnancům dostatečně velké prostory hodné jejich odborné práce, rozhodli jsme se rozšířit naši stávající výrobní halu. Vznikl tak nový prostor o velikosti 1400 metrů čtverečních plochy pro výrobu a tři patra nových kanceláří. Mimo jiné tím naše společnost získá prostory pro vývoj a výrobu vlastních strategických komponent. Celkem jsme do nové haly investovali přes 30 milionů korun,“ říká Aleš Jedlička.

Kromě nové haly, která bude uvedena do provozu hned na začátku letošního roku, ELDIS Pardubice v rámci oslav jubilea představí i nové logo společnosti a s tím novou vizuální firemní identitu.

Svou třicetiletou snahu a úspěšnost společnost završila vítězstvím v tradiční soutěži „Exportér roku“, pořádané Hospodářskou komorou ČR, za meziroční nárůst exportu o úctyhodných 244 procent byla zvolena Středním exportérem roku. Dále obdržela ocenění SUPERBRAND 2021 v oblasti průmyslových značek (B2B).

Přes úspěch minulých let myslí ELDIS Pardubice i na budoucnost. Na sklonku roku uspěl v tendru na Slovensku. Se vstupem společnosti do čtvrté dekády tak nainstaluje své úspěšné radarové sady RPL-2000 na třech tamních vojenských letištích.

S přispěním skupiny Czechoslovak Group, jejího obchodního zastoupení Excalibur International a přirozených synergií s ostatními společnostmi začleněnými do divize CSG Aerospace se postupně daří otevírat i nové trhy a naplňovat obchodní strategii společnosti, kde je jedním z hlavních úkolů realizace zakázek na západních trzích.

„Za veškerý úspěch naší společnosti patří poděkování především našim zaměstnancům, kteří jsou alfou a omegou všeho, co se firmě ELDIS v uplynulých 30 letech podařilo. Velmi si cením práce každého z nich – od nováčků až po pamětníky, kteří pro naši společnost pracují od dob jejího založení,“ – dodává Aleš Jedlička.