Tři sta třicet tři let neomezené lásky

Rusko-čínské vztahy mají k idyle nesmírně daleko. Současné sblížení je čistě utilitární záležitostí a z Ruska udělá de facto čínského vazala

Tři sta třicet tři let neomezené lásky
Si Ťin-pchinga (vlevo) s Vladimirem Putinem pojí společné zájmy, což je v dějinách jejich zemí celkem výjimečná věc. | Profimedia.cz

Trvalo roky, než se nám podařilo v Rusku navázat všechny důležité kontakty s úředníky, politiky, místními podnikateli. Jen o něco kratší dobu pak zabralo hledání vhodných projektů, dohody o jejich financování bankami, zařízení všech nutných povolení a tak dále, popisuje počátky podnikání v Rusku jeden z českých podnikatelů, který si s ohledem na citlivost poskytnutých informací nepřál zveřejnit jméno.

„Po letech příprav a desítkách obchodních návštěv Ruska, stovkách pracovních večeří a hektolitrech vypité vodky se nám konečně podařilo rozjet klíčové projekty, někde i díky rodinným vazbám ještě z dob RVHP,“ líčí podnikatel. Do některých projektů zapojil své firmy, jinde jen pomohl jiným českým podnikatelům, v dalších figuruje společně s tamními byznysmeny.

„Aktivity v Rusku jsem bral zpočátku jako doplněk našeho podnikání v Česku a okolí, postupem času jsem z nich ale měl až polovinu zisku. Bez větší újmy jsme přežili covidovou pandemii,“ vypráví.

Putinův nesmyslný útok na sousední Ukrajinu vše změnil. Vedení firmy se rozhodlo většinu aktivit v Rusku postupně ukončit. A tam, kde se jednalo o společné podniky s ruskými podnikateli, pokud možno prodat vlastní podíly.

„Nedávno jsme byli kvůli tomu v Rusku, kdekoli jsme na toto téma vedli jednání, čekala již v předpokoji delegace čínských investorů. Moc dobře věděli, že se tady brzy a za levno dostanou k dobrým firmám. Netýká se to jen nás, ale i dalších společností ze Západu nebo jejich podílů. Čína v následujících měsících a letech výrazně posílí svoji pozici v Rusku. Na náš úkor, ale pro nás jiná možnost než odchod z Ruska kvůli jeho agresi na Ukrajině nepřipadá v úvahu,“ dodal.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit