Tři ruce a jedna prostata. Takto vypadá robotická operace

Pacient uprostřed operačního sálu, operující doktor v „koutě“ několik metrů od něj. Přesto po necelých dvou hodinách může konstatovat, že zákrok dopadl dobře. Muže s rakovinou prostaty totiž operoval na dálku

Tři ruce a jedna prostata. Takto vypadá robotická operace
Operatér, vedoucí lékař urologického oddělení Ondřej Kaplan, a Veronika Šturcová Kaliská, důležitá spojka mezi operatérem a pacientem. | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

Na operačním sále v pražské Nemocnici Na Homolce už je všechno připravené. Pacient v ane­stezii, několikačlenný personál v čele s vedoucím lékařem urologického oddělení Ondřejem Kaplanem, všechny potřebné nástroje a další pomůcky, a především robotický systém Da Vinci – momentálně nejdůležitější součást operace karcinomu prostaty, která sedmdesátiletého muže za pár okamžiků čeká. „To už je čtvrtá generace,“ ukáže doktor Kaplan na přístroj s výraznými čtyřmi rameny. Právě s jejich pomocí se „zavrtá“ pacientovi do pánevní části břicha a odstraní napadenou prostatu. Budeme po celou dobu u toho.

První robotický systém Da Vinci od americké korporace Intuitive Surgical si Nemocnice Na Homolce pořídila už v roce 2005. Byla prvním zdravotnickým zařízením v zemi, které ho mělo. Prvním zákrokem, na nějž byl robot použit, byla takzvaná radikální prostatektomie, tedy úplné odstranění prostaty. Teď jich Na Homolce provedou 200 až 220 za rok. Doktor Kaplan si robota nemůže vynachválit. Prostata je totiž v pánvi velmi obtížně přístupná a při „ručních“ operacích se chvilkami operuje téměř naslepo.

Robotický systém pozdvihl tento zákrok na výrazně vyšší úroveň, rozsah pohybu koncových částí ramen robota je prý ještě o něco lepší než u lidského zápěstí. Díky kameře, jejíž zvětšené záběry se přenášejí na speciální monitor, vidí operatér naprosto dokonale do všech potřebných míst. Obraz je ve 3D. „Pojďte se podívat,“ vyzývá nás v jednu chvíli Ondřej Kaplan. Záběry jsou technicky skutečně dokonalé, plastické, ostré, jako byste očima byli v pacientově těle.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit