Trhům Michl nevoní

Jmenování Aleše Michla prolomilo tradici, podle níž prezidenti při jmenování guvernéra ČNB upozadili své politické a stranické zájmy

Trhům Michl nevoní
Jmenování Aleše Michla Milošem Zemanem | Profimedia.cz

Ještě nikdy v historii nedoprovázel prozrazení jména nového guvernéra České národní banky výrazný propad kurzu koruny. Aleši Michlovi se to stalo. Jen pár minut poté, co vyšlo najevo, že právě jeho je Miloš Zeman rozhodnutý jmenovat do čela ČNB, se koruna propadla z 24,50 na 25 korun za euro. Po reálném jmenování minulou středu si poskočila ještě na 25,35. Trhy pochopily, že se nemění jen guvernér, ale s velmi vysokou pravděpodobností i měnová politika, která se výrazně zpolitizuje, a protiinflační odhodlání centrální banky zřejmě zřetelně zeslábne.

Z jistého pohledu je to překvapení, protože přes všechny možné výhrady k prezidentovi Zeman doposud personální kompetence Hradu užíval poměrně racionálně, a to nejen v případě centrální banky, ale i nejvyšších soudních funkcionářů. Tedy s výjimkou svých nejbližších spolupracovníků na Hradě.

Ve všech ostatních případech si zjevně vždy nechal poradit. Proč nyní nevyslyšel názor Jiřího Rusnoka, který pro něj v minulosti mnoho udělal a na rozdíl třeba od Pavla Rychetského se vůči němu nikdy nevymezil, není příliš jasné. Ostatně i při jmenování Michla hovořil Zeman o Rusnokovi jako o svém příteli a litoval, že ho podle zákona již nemůže znovu jmenovat guvernérem. Fakticky mu ale uštědřil mocný pohlavek.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit