Vybrané články
z týdeníku The Economist

Tráví generace Z moc času na sociálních sítích?

Téměř polovina mladých Američanů je online neustále. Facebook někdy použila sotva třetina z nich, v kurzu je hlavně čínský TikTok.

Tráví generace Z moc času na sociálních sítích?
Sociální sítě, ilustrační foto | Shutterstock.com

„Úlohou starých lidí je odsuzovat vše, co dělají mladí lidé,“ napsal Mark Mills v románu Divoká zahrada. Dnes starší generace ustavičně žehrají na to, kolik času mladí zírají do obrazovek všech druhů a velikostí. Tráví teenageři moc času online? Jsou závislí na sociálních sítích?

Nový průzkum think-tanku Pew Research Centre se zaměřil na to, kolik času děti věnují internetu a sociálním médiím. V dubnu a květnu vyzpovídal Pew 1300 Američanů mezi třinácti a sedmnácti lety a ptal se jich, jak pracují s digitálními médii. Z průzkumu vyplynulo, že online skutečně tráví čím dál víc času a rychle opouštějí kdysi populární platformy.

Nejoblíbenější je nyní YouTube, jedna z nejstarších platforem v průzkumu: 95 procent dotázaných ji použilo alespoň jednou, pětina z nich je na ní „skoro pořád“ a 77 procent používá YouTube denně. Na sedmnáct let starou platformu to není vůbec špatné. Facebook je jen o rok starší než YouTube, ale ve srovnání s ním je to dinosaurus. Když se Pew naposledy mladých ptal na sociální sítě (v letech 2014–2015), byl Facebook nejpopulárnější z nich, používalo ho 71 procent dotázaných. Nyní odpovědělo jen 32 procent mladých, že Facebook vůbec kdy navštívili.

Teenageři se dnes vyhýbají aplikacím s větším množstvím textu, jako jsou Facebook, Tumblr a Twitter. Jen pět procent mladých Američanů někdy použilo Tumblr, před osmi lety to bylo čtrnáct procent. Twitter používá jen 23 procent mladých lidí oproti 33 procentům z let 2014–2015. Mnohem populárnější jsou platformy jako Snapchat a Instagram, které stojí převážně na obrázcích. Starší náctiletí upřednostňují Instagram – použilo ho 73 procent mladých mezi patnáctým a sedmnáctým rokem věku oproti 45 procentům dětí ve věku třináct až čtrnáct let.

 

Vycházející hvězdou mezi americkými teenagery je čínská videoaplikace TikTok – používá ji 67 procent mladých a zhruba šestnáct procent uvádí, že je na ní „skoro pořád“. Populární je zejména u dívek a mladých černochů.

Celkově jsou mladí Američané online mnohem víc než jejich předchůdci před osmi lety. Podíl mladých, kteří jsou online „skoro pořád“, se zhruba zdvojnásobil – z 24 procent v letech 2014–2015 na nynějších 46 procent. Dalších 48 procent používá internet „několikrát denně“. Navzdory tomu je většina z nich přesvědčena, že na sociálních sítích tráví správné množství času. Jen 36 procent mladých Američanů se domnívá, že na sítích tráví času moc. Kdyby se výzkumníci z Pew zeptali jejich rodičů, toto číslo by se výrazně blížilo sto procentům.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.