Totalitní Rusko. Cukrářka má problém kvůli žluto-modrým dortům

Dorty a další moučníky s protiválečnými slogany, ukrajinskou vlajkou nebo podporou nezávislé Ukrajiny narazily u pozorné ruské veřejnosti. Úřady nyní vyšetřují ruskou pekařku a cukrářku, které hrozí kriminál.

Totalitní Rusko. Cukrářka má problém kvůli žluto-modrým dortům
ilustrační foto | Shutterstock.com

Dorty a další moučníky se slogany, jako je „Svoboda Rusku, mír Ukrajině“, „Putin zemře, ale my zůstaneme“, „Do pr**** s válkou“, nebo jen s modro-žlutou ukrajinskou vlajkou mohou mít pro svoji autorku, Anastazii Černyševovou z Moskvy, doslova fatální důsledky. 

Slibuje totiž, že v pečení protiválečných a proukrajinských cukrovinek bude pokračovat. To ale znamená, že stejně jako řada dalších Rusů, kteří veřejně kritizují válku v sousední zemi, skončí v ruském vězení. 

Vězeňský systém zrovna nevyniká lidskostí, jak ukazuje příklad uvězněného opozičníka Alexeje Navalného, který je opakovaně zavírán na samotku, mučen spánkovou deprivací, nedostává léky. 

Pekařka a cukrářka Černyševová pro nezávislé The Moscow Times rezolutně prohlásila, že bude ve výrobě sladkých výtvorů pokračovat, protože je o ně zájem. Hodlá tím i nadále protestovat proti nesmyslné válce, kterou rozpoutal diktátor Putin za potlesku většiny ruského národa.

Naivně doufala, že si jí režim nevšimne

Už v dubnu jí ruské úřady udělily pokutu ve výši 35 tisíc rublů (podle oficiálního kurzu 9460 korun), protože diskredituje ruskou armádu. 

„Když byl schválen příslušný zákon, nemyslela jsem si, že si přijdou doslova pro každého,“ naivně doufala dvaadvacetiletá Ruska, kterou baví péct sladkosti. Nicméně postupem času si uvědomila, že také u ní zazvoní ruská policie. 

Ruský represivní aparát od začátku války ve společnosti nekompromisně likviduje veškerý odpor proti brutální válce, která měla za cíl zlikvidovat ukrajinskou prozápadní vládu i prezidenta a nastolit proruský loutkový režim, jaký funguje v Bělorusku.

Kromě politiků, aktivistů a novinářů zatýká policie i řadové Rusy, kteří nesouhlasí s válečnou štvanicí proti sousednímu národu. Advokátka moskevské cukrářky Julija Jevdokimová doplnila, že v současném Rusku je v nebezpečí každý, kdo se postaví proti válce. Její klientce hrozí podle ruské drakonické legislativy až sedmileté vězení.

Nejprve kladné ohlasy, potom peklo

Černyševová, jež peče hlavně dorty na zakázku, měla nejprve většinu kladných ohlasů na sociálních sítích, posléze ale začala narůstat kritika s tím, jak se o její aktivitě dozvěděli ultranacionalisté na pravicových telegramových kanálech. „Tehdy začala ta hrůza. Psali mi naprosto hrozné věci o tom, jak přesně mě zabijí, kam mě mají poslat a že jsem zrádce,“ popsala reakce ruských spoluobčanů. 

Protiválečné dorty peče od loňského dubna, v lednu o ní napsala kritický příspěvek krajně pravicová televize Cargrad s tím, že její pekárna Bakery XOXO podporuje Ukrajinu a zároveň propaguje nenávist k Rusku. „Nasťa“ měla podle ruských ultranacionalistů na dortech vybrat půl milionů rublů a poslat je Ukrajině. Poté byla proti pekárně podána oficiální stížnost a Černyševová byla 27. dubna zadržena a obviněna z diskreditace ruských ozbrojených sil.

Veškeré důkazy ruské policejní mašinerie sestávají ze šestnácti snímků protiválečných dortů uveřejněných na Instagramu. Podle svých slov bude i nadále péct, dokud nebude opět zadržena.