Macura z kola ven. Koho si Babiš z mobilu vymaže příště?

Osud Tomáše Macury může brzy potkat i další výrazné osobnosti v hnutí ANO.

Macura z kola ven. Koho si Babiš z mobilu vymaže příště?
Tomáš Macura | Profimedia.cz

Možná si to ještě pamatujete, i když se to z dnešního pohledu může jevit jako politický pravěk. Před komunálními volbami na podzim 2018 byla celá země oblepená plakáty hnutí ANO. Byl na nich Andrej Babiš (jak jinak) s mobilem u ucha a s ním vždy vybraný kandidát na primátora významného města. „Tomáš má číslo na můj mobil,“ stálo na jednom z billboardů.

Oním Tomášem nebyl nikdo jiný než dlouholetý ostravský primátor Macura. Ano, ten „podrazák“, který nevolil Babiše prezidentem, a teď se rozhodl z hnutí vystoupit a skončí i jako primátor Ostravy

Těžko říct, jestli má Macura stále na svého bývalého šéfa číslo, a pokud ano, zda by mu to Babiš vůbec zvedl. Ale to je vlastně jedno. Podstatné je, že se Macura zařadil do dnes už poměrně dlouhého zástupu osobností, které byly s Babišem nejprve velcí kamarádi, ale pak si navzájem nemohli přijít na jméno. Vzpomeňme alespoň exministra financí Ivana Pilného, bývalého europoslance Pavla Teličku nebo někdejší pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou.

Je vcelku pochopitelné, že ve straně vůdcovského typu, jakou ANO bez debat je, musejí lidé s odlišným názorem na některé zásadní věci dříve či později narazit nebo se znelíbit a skončit na vedlejší koleji. Jako se to stalo například poslanci Jaroslavu Faltýnkovi, který byl ještě poměrně nedávno považován za Babišovu pravou ruku.

V této souvislosti bude zajímavé sledovat, jaký bude osud Aleny Schillerové a Karla Havlíčka, kteří se momentálně těší největší přízni. Ale také hejtmana Iva Vondráka, jenž stejně jako Macura nevolil za prezidenta Babiše, ale v hnutí zatím zůstal.