Válek překvapil. Tohle pojišťovny i nás zabolí

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se rozhodl ignorovat výsledky dohodovacích řízení o úhradové vyhlášce. Poskytovatelům zdravotní péče nakonec přidá výrazně více. Bity budou zdravotní pojišťovny. A nakonec i pacienti.

Válek překvapil. Tohle pojišťovny i nás zabolí
Vlastimil Válek | Profimedia.cz

Úhradová vyhláška je ve zdravotnictví každoročně jedním z nejsledovanějších dokumentů. Jejím prostřednictvím ministerstvo určuje, kolik obdrží poskytovatelé zdravotnických služeb za své výkony.

Každý rok se různí aktéři a zájmová sdružení handrkují s pojišťovnami o to, zda dostanou více peněz, případně o kolik. Jiné to nebylo ani letos, kdy se nakonec většina odborností s pojišťovnami dohodla na průměrném navýšení úhrad o čtyři procenta.

Do dohod ale nakonec hodil vidle sám ministr Válek. Úhrady navýšil o dvojnásobek domluvených částek, tedy v průměru zhruba o osm procent. Hospodaření pojišťoven pro příští rok tak předem poslal do červených čísel.

Náklady veřejného zdravotního pojištění v příštím roce mají podle ministrova rozhodnutí dosáhnout 471,7 miliardy korun, příjmy mají činit 464,6 miliardy korun. Zbylých 7,1 miliardy si mají pojišťovny uhradit ze svých rezerv.

Ministr má na takové rozhodnutí právo. Podle očekávání to přivítaly lékařské společnosti a také zdravotnická zařízení. V době rekordní inflace je prý navýšení úhrad logickým krokem.

Naopak pro pojišťovny je to po snížení platby za státní pojištěnce další velká komplikace. Předchozím vládám a managementům pojišťoven se podařilo v rezervách institucí nashromáždit skoro šedesát miliard, ty časem klesly asi na čtyřicet miliard.

Pojišťovny teď budou muset šetřit více, než čekaly. Je jen otázkou času, než to dolehne i na nás – pojištěnce.